Co słychać u uczestników Międzynarodowych Warsztatów Twórczych - Paczków 2012?

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Co słychać u uczestników Międzynarodowych Warsztatów Twórczych - Paczków 2012?

W Paczkowie trwają XII Międzynarodowe Warsztaty Twórcze - Plener Ceramiczno-Malarski Paczków 2012. Artystyczna praca wre - 9 zaproszonych przez Ryszarda Ziółkowskiego twórców pilnie pracuje nad swoimi dziełami. W realizacji ich prac wydatnie pomógł artysta cermik z Paczkowa - Mateusz Grobelny.

W tym roku paczkowskie MWT rozpoczęły się 23 lipca. Bazą warsztatów tradycyjnie jest Dom Plastyka - siedziba Ogniska Artystycznego w Paczkowie. Tegoroczną edycję paczkowskiego Pleneru Ceramiczno-Malarskiego Paczków 2012 zaszczycili swoją obecnością artyści z trzech krajów - Polski (Stanisław Białogłowicz, Jan Maciej Maciuch, Mirosław Żurawski, Małgorzata Boksa, Lucilla Kossowska oraz Ryszard Ziółkowski - inicjator, organizator i główny komisarz imprezy), Meksyku (Eugenia Belden, Ana Maria Montes de Oca, Laura Morales) oraz Niemiec (Alicia Horbowy).

Ceramicy tworzą przede wszystkim w głównej siedzibie imprezy - Domu Plastyka. Tymczasem malarze krążą po uliczkach i zaułkach Paczkowa w poszukiwaniu inspiracji do swoich obrazów. Wszyscy uczestnicy spotkali się w miniony weekend z Mateuszem Grobelnym - paczkowskim artystą ceramikiem, który zaprojektował i skonstruował prototyp Mobilnego Pieca Ceramicznego. To pierwszy w Polsce w pełni funkcjonalny obwoźny piec ceramiczny na drewno. Mateusz, o którym pisaliśmy już na łamach naszej strony internetowej, specjalizuje się także w plenerowym wypalaniu ceramiki - tego typu przedsięwzięcia realizuje dzięki budowie pod gołym niebem specjalnych pieców.

To właśnie w przygotowanym przez Grobelnego piecu rzymskim uczestnicy tegorocznych MWT Paczków 2012 mieli okazję wypalić swoje ceramiczne dzieła. Konstrukcja powstała na placu przed salą gimnastyczną paczkowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Przygotowane rzeźby potraktowano "żywym ogniem", by w temperaturze ponad 1200°C mogły stać się pełnoprawnymi dziełami sztuki ceramicznej. Artyści, zachwyceni takim nocnym wypałem w plenerze, zgodnie przyznali, że ta metoda łączy w sobie nie tylko technologiczną moc, ale też dobrą zabawę. 

XII Międzynarodowe Warsztaty Twórcze potrwają do najbliższej soboty, a zakończy je spotkanie z artystami i wernisaż wystawy poplenerowej, który zaplanowany jest 4 sierpnia o godz. 18.00 w galerii Domu Plastyka (Rynek 20). To właśnie wtedy poznamy efekty dwutygodniowej pracy zaproszonych do Paczkowa twórców.

Otwórz