Artysta ceramik z Paczkowa rodem

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Artysta ceramik z Paczkowa rodem

Nie każdy wie, że w Paczkowie działa od niedawna niezwykła pracownia artystyczna, w której powstają prawdziwe ceramiczne cuda. Prowadzi ją rodowity paczkowianin - Mateusz Grobelny.

Mateusz jest absolwentem Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Przede wszystkim jest jednak prawdziwym ceramicznym pasjonatem, posiadaczem dużego talentu i znawcą swojego coraz rzadziej spotykanego "fachu". Dwa lata temu Grobelny obronił swoją pracę magisterską, a kilka miesięcy później, dzięki wsparciu Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie, uruchomił w Paczkowie swoją własną pracownię ceramiczną.

Założenie projektu jest dość oryginalne - Mateusz prowadzi artystyczne studio otwarte dla wszystkich zainteresowanych ceramiką. Każdy może odwiedzić go w jego "królestwie" - podpatrzyć jak pracuje, poznać "od kuchni" ceramiczne rzemiosło i stosowane technologie wypału jego dzieł, a nawet spróbować swych sił w tej pasjonującej dziedzinie sztuki.
Na podwórku przed pracownią Grobelnego goście natkną się na bardzo nietypową maszynę. Artysta zaprojektował i skonstruował prototyp Mobilnego Pieca Ceramicznego, który, po zakończeniu procedury patentowej, ma szansę oficjalnie stać się pierwszym w Polsce w pełni funkcjonalnym obwoźnym piecem ceramicznym na drewno. Komora umieszczona jest na specjalnie dostosowanej przyczepce samochodowej. Sprzęt łączy w sobie unikatowe właściwości wypałowe pieca ceramicznego z pełną mobilnością lekkiej i praktycznej konstrukcji. Pozwala to na organizację niezwykłych plenerowych pokazów wytwarzania ceramiki na oczach widzów. Tego typu eventy niosą ze sobą także edukacyjne przesłanie - uczestnicy mają szansę poznać "od podszewki" proces wypalania ręcznie wytwarzanych naczyń, donic, rzeźb czy ozdób.

Projekt MPC zakłada dotarcie do odbiorców w niekonwencjonalny sposób. Dzięki niemu Grobelny wychodzi ze stałej pracowni ceramicznej i z całym garncarskim osprzętem tworzy w różnych miejscach Polski, a nawet Europy. W swoim prototypie Mateusz stosuje dawną technikę utrwalania ceramiki - piec opalany jest drewnem i pozwala osiągnąć w jego wnętrzu zawrotną temperaturę... ponad 1300°C!
Stosowana przez Grobelnego technika wypału gwarantuje unikatowe wzornictwo jego prac. Każde z jego dzieł uzyskuje niepowtarzalne efekty kolorystyczne. Smagane ogniem gliniane naczynia czy rzeźby zachwycają różnorodnością barw i zdobień. Ich oryginalny wygląd zaskakuje nieraz samego twórcę, który nigdy do końca nie jest w stanie przewidzieć, co wyjmie z pieca. Każdy posiadacz kubka, misy czy figurki z ręki paczkowskiego ceramika ma gwarancję, że na całym świecie nie znajdzie drugiego takiego samego przedmiotu.

Mateusz ma już na swoim koncie sporo cennych artystycznych doświadczeń. Brał udział w wielu warsztatach ceramicznych, m.in. w Luboradowie, Wrocławiu, Poznaniu, a także we Włoszech, w Danii i na wyspie Bornholm. Wystawy jego prac prezentowane były np. podczas Międzynarodowego Triennale Rzeźby w Poznaniu, a także na zamku w Szamotułach, w Bolesławcu i we Wrocławiu (m.in. w kilku tamtejszych galeriach oraz w Muzeum Architektury). Już we wrześniu z jego twórczością będą mieli okazję zapoznać się także paczkowianie - artysta i jego kolejny projekt - tajemnicze "Akwarium Ognia" - będą bohaterami tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, o czym wkrótce szczegółowo napiszemy na łamach naszej strony internetowej.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, niedługo Gmina Paczków obejmie artystyczną działalność Mateusza Grobelnego swoistym patronatem. Przygotowywana umowa współpracy z utalentowanym paczkowianinem przewiduje nie tylko wspólne działania promocyjne, ale również umożliwienie artyście prezentacji jego prac w paczkowskim ratuszu. Jest także spora szansa na przygotowanie ciekawego lokalnego gadżetu promocyjnego. Ta kooperacja może przynieść wiele wymiernych efektów - herb Paczkowa będzie towarzyszył Mateuszowi i jego mobilnemu piecowi w artystycznych podróżach, a jego twórczość będzie miała okazję zaistnieć w świadomości licznie odwiedzających nasze miasto turystów i gości.

Więcej o Mateuszu Grobelnym, jego twórczości, pracowni "Gar" oraz Mobilnym Piecu Ceramicznym poczytać można na jego oficjalnej stronie internetowej www.mg-gar.pl. Fotograficzna galeria prac znajduje się tutaj.

fot. UM Paczków oraz www.mg-gar.pl

Otwórz