Zapraszamy na WOJEWÓDZKIE OTWARCIE EDD - PACZKÓW 2010

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Zapraszamy na WOJEWÓDZKIE OTWARCIE EDD - PACZKÓW 2010

Kolejną wielką imprezą, jaka rozpocznie się w Paczkowie 11 września, będzie Wojewódzkie Otwarcie Obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2010. Bogaty program paczkowskich obchodów przewiduje kilkanaście eventów, które potrwają w sumie do 19 września. Poniżej zamieszczamy szczegóły tej niezwykle ciekawie zapowiadającej się imprezy.

W tym roku Polska po raz osiemnasty będzie uczestniczyć w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem "Od pomysłu do przemysłu" - jej obchody planowane są podczas dwóch wrześniowych weekendów: 11 i 12 oraz 18 i 19 września. Paczków został wybrany na miejsce organizacji wojewódzkiego otwarcia tegorocznej edycji EDD. W związku z tym organizatorzy otwarcia - Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Urząd Miejski - przygotowują bogaty program tematycznych eventów, które w sumie wypełnią osiem dni (od soboty 11 września do niedzieli 19 września). Dodatkową atrakcją będzie także organizowany w tym samym czasie FESTYN POGRANICZA - PACZKÓW 2010, czyli wielka międzynarodowa impreza historyczna, nawiązująca do średniowiecznego klimatu naszego miasta, w której weźmie udział kilkuset rycerzy, wojowników, rzemieślników i artystów "z epoki".  

W ramach obchodów EDD 2010, mieszkańców, turystów i gości Paczkowa czekać będzie mnóstwo atrakcji. Uroczyste otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Od pomysłu do przemysłu" planowane jest w sobotę 11 września. Tego samego dnia w paczkowskim Muzeum Gazownictwa odbędzie się prelekcja Krzysztofa Czartoryskiego na temat cegielni na Śląsku Opolskim. Wykład uświetni koncert w wykonaniu Sekcji Muzyki Dawnej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu.
W weekend w rynku trwać będą warsztaty garncarskie, w Domu Plastyka przygotowana zostanie wystawa plakatów prezentujących dawne paczkowskie fabryki, Biblioteka Publiczna przygotowuje wystawę starych dokumentów pt. "Wyprodukowano w Paczkowie - rzemiosło i produkcja", a przed ratuszem otwarta zostanie plenerowa wystawa fotografii prezentujących opolskie zabytki techniki.

Muzyczne gwiazdy weekendu pojawią się na ustawionej w rynku głównej scenie w niedzielę 12 września. Najpierw zaprezentuje się zespół rockowy SCHEMA BLIND z naszego partnerskiego miasta Einbeck. Później wystąpi FRANCESCO NAPOLI - włoski gwiazdor "Italo Disco" z lat '80 i '90, znany z takich przebojów jak "Marina", "Balla Balla" czy "Ciao Italia". Na koniec scenę przejmie SZYMON WYDRA Z ZESPOŁEM CARPE DIEM. Ten popularny wokalista, który na polskiej scenie muzycznej zaistniał po udziale w finale 1. edycji konkursu "Idol", występował już kiedyś w naszym mieście. Teraz wraca, by nie tylko przypomnieć paczkowskiej publiczności swoje największe hity (m.in. "Życie jak poemat", "Jak ja jej to powiem", "Bezczas", "Pozwól mi lepszym być", "Teraz wiem", "Gdzie jesteś dziś", "Całe życie grasz"), ale również zaprezentować najnowsze piosenki zwiastujące nową płytę (np. "Będę sobą"), której premiera planowana jest na 3 września 2010 r.

Poniżej zamieszczamy próbki twórczości tegorocznych gwiazd święta naszego miasta:

Program obchodów EDD 2010 przewiduje atrakcje przez cały tydzień. W poniedziałek 13 września w sali Ośrodka Kultury i Rekreacji ruszy "Wystawa Kultury Technicznej", prezentująca zabytkowe maszyny biurowe z przełomu XIX i XX wieku. Dzień później - we wtorek 14 września - na terenie Zakładu Ceramiki Budowlanej "Jopek" zaplanowano edukacyjną prelekcję o produkcji cegły w Paczkowie dziś oraz w przeszłości oraz warsztaty rzeźbiarskie w glinie dla dzieci (wraz z wypałem prac w piecach fabryki). Środa 15 września upłynie pod hasłem "Paczków w ogniu" - w Muzeum Gazownictwa udostępniona zostanie prezentacja na temat paczkowskiego przemysłu związanego z ogniem, połączona z pokazem wyrobów firmy Eko-Vimar Orlański z Otmuchowa. Całość uświetni koncert zespołu jazzowego "Freeway Quintet".

Tematem przewodnim kolejnego dnia - czwartku 16 września - będzie dawna technika piśmiennicza. W paczkowskim Domu Plastyka zorganizowana zostanie całodniowa Pracownia Rzemiosł Dawnych, w trakcie której uczestnicy będą mogli m.in. zapoznać się z tajnikami historycznych metod drukarskich. Piątek 17 września przyniesie ze sobą... trochę metalu - dosłownie i w przenośni. Na placu przy firmie "Tegsar", zajmującej się m.in. produkcją i dystrybucją metalowych systemów mocowań, odbędzie się wielki koncert "ROCK ALTERNA 2010". Na scenie zaprezentuje się kilka lokalnych kapel rockowych, m.in. Pillage and Burn, Fist of Heaven, Yerba Locos, Undernail czy Scutica.

Weekend 18 i 19 września to przede wszystkim tajemnicze "Akwarium Ognia", czyli niezwykły pokaz autorskiego pieca ceramicznego oraz wypału prac glinianych w wykonaniu Mateusza Grobelnego - artysty ceramika z Paczkowa, o którym jakiś czas temu pisaliśmy na łamach naszej strony internetowej. Na paczkowskim rynku odbędą się także ciekawe warsztaty dmuchania szkła oraz warsztaty tworzenia rzeźb z kartonu pt. "Dawne narzędzia i maszyny". Nie zabraknie też gratki dla młodych miłośników sztuki teatralnej - organizatorzy przewidzieli dla nich specjalne warsztaty teatralne, a wieczorem widowisko "Cytaty z wyobraźni". Muzycznym akcentem soboty będzie po pierwsze koncert zespołu folkowego "Kapela Wujka Idziego", po drugie kolejny koncert w ramach VIII Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga, który odbędzie się w Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Ewangelisty w Paczkowie.

Warto zaopatrzyć się w "mini-przewodnik" po bogatym programie paczkowskich obchodów EDD 2010 oraz Festynu Pogranicza - Paczków 2010. O szczegółach związanych z tą przydatną ulotką poczytać można tutaj. 

Plakat z programem paczkowskich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2010 prezentuje się następująco (kliknij, aby powiększyć):

Powyższy plakat można także ściągnąć tutaj w wersji pliku PDF.

Otwórz