Burzowy początek weekendu?

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Burzowy początek weekendu?

Najnowsze prognozy pogody wrocławskiego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW zapowiadają, że w ciągu najbliższych kilku godzin na Opolszczyźnie możliwe są burze.

W piątek 6 sierpnia od godz. 13:00 aż do godz. 8:00 w sobotę 7 sierpnia na terenie województwa opolskiego możliwe jest występowanie burz z opadami deszczu na poziomie od 5 do 15 mm. Lokalnie wartość opadów może sięgnąć nawet 30-40 mm. Burzom tradycyjnie może towarzyszyć silny wiatr, który w porywach osiągać będzie prędkość do 70 km/h. Meteorolodzy oceniają stopień zagrożenia na pierwszym, najniższym stopniu.

Pamiętajmy, by w domach podczas burzy unikać korzystania z telefonów stacjonarnych oraz wszelkich urządzeń elektrycznych. Telewizory, komputery, radia, wieże Hi-Fi - wszystkie elementy sprzętu RTV należy odłączyć od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych. To rozwiązanie zapewni ochronę tych urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Przypominamy, że skutkami takich warunków atmosferycznych mogą być zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, a nawet zagrożenie życia od uderzenia piorunów. Prawdopodobne są także szkody w drzewostanie, uszkodzenia budynków, a także komplikacje na terenach zurbanizowanych, utrudnienia komunikacyjne i lokalne podtopienia lub zalania. Apelujemy do mieszkańców naszej Gminy o zachowanie szczególnej ostrożności.

O tym, jak groźne potrafią być burzowe pioruny pisaliśmy kilkanaście dni temu na łamach naszej strony internetowej - zobacz, jak piorun uderzył w budynek mieszkalny w Paczkowie.

Otwórz