Piorun uderzył w budynek mieszkalny!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Piorun uderzył w budynek mieszkalny!

Piątkowa burza nad Paczkowem mocno dała się we znaki mieszkańcom jednego z budynków przy ulicy Składowej - w dom uderzył piorun, który zniszczył sporą część dachu, komin i okno na poddaszu.

W poniemieckiej willi, na której nastąpiło wyładowanie, mieszkają trzy rodziny. Członkowie jednej z nich osobiście przekonali się jak bardzo groźne potrafią być burzowe błyskawice. W piątek przed południem w budynku rozległ się ogromny huk. Piorun trafił w niedawno przemurowany komin, przebił się przez dach i wpadł na strych, skąd wydostał się przez okno (zdjęcie nr 5). Efekt? W ułamku sekundy w dachu powstała potężna dziura - kilkadziesiąt dachówek i elementów więźby dachowej wyleciało w powietrze. Komin został doszczętnie zniszczony, po szybie w oknie zostało tylko wspomnienie, a przepalona instalacja w jednym z mieszkań uszkodziła komputer, telefon i telewizor. Po chwili było już po wszystkim - szalejący grzmot zostawił po sobie spore zniszczenia i unoszący się na poddaszu zapach spalenizny. Na szczęście mieszkańcy nie odnieśli żadnych obrażeń.

To już niepierwsze "burzowe" doświadczenia mieszkańców tej willi na ul. Składowej - piorun trafił w ten sam budynek już pięć lat temu, jednak wówczas skutki nie były aż tak poważne. Tym razem dziura w dachu jest naprawdę sporych rozmiarów, a zewnętrzna część komina wymaga całkowitej odbudowy. Dachówki i cegły ze zniszczonego komina wylądowały w ogródku, w promieniu kilku metrów od budynku (zdjęcie nr 3). Dobrze, że nikt z domowników nie był w tym czasie na zewnątrz.

Siła piorunów jest naprawdę ogromna, dlatego trzeba mieć na uwadze, że każda burza niesie ze sobą sporo niebezpieczeństw, np. uszkodzenia instalacji elektrycznej, ryzyko pożaru, a nawet zagrożenie zdrowia i życia ludzi. Pamiętajmy, by w domach podczas burzy unikać korzystania z telefonów stacjonarnych oraz wszelkich urządzeń elektrycznych. Telewizory, komputery, radia, wieże Hi-Fi - wszystkie elementy sprzętu RTV należy odłączyć od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych. To rozwiązanie zapewni ochronę tych urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi.
Trzeba również pamiętać, że budynki i inne wysokie konstrukcje muszą być zabezpieczone piorunochronem, a instalacje elektryczne, w tym także sieci przesyłowe, powinny być wyposażone w bezpieczniki przeciwprzepięciowe.

Otwórz