O pracy z wiceminister

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności O pracy z wiceminister

13 maja w Paczkowie wizytę złożyła Czesława Ostrowska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Pani wiceminister pojawiła się w paczkowskim ratuszu, by zapoznać się ze szczegółami nowatorskiego programu budowy mieszkań socjalnych poprzez szkolenia osób bezrobotnych - wspólnej inicjatywy Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie oraz Gminy Paczków. W ramach tego projektu w Paczkowie przy ul. Poniatowskiego osoby bezrobotne wybudowały moduł mieszkalny, przechodząc tym samym szkolenia w zakresie prac ogólnobudowlanych.

W spotkaniu, którego gospodarzem był Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski, oprócz wiceminister Czesławy Ostrowskiej, wzięli udział m.in. przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, na czele z Wicemarszałek Województwa Opolskiego Teresą Karol, Starostą Nyskim Adamem Fujarczukiem, jego zastępcą Czesławem Biłobranem i Przewodniczącym Rady Powiatu Nyskiego Mirosławem Aranowiczem.

Szczegóły pionierskiego w skali kraju kursu budowlanego, którego "efektem ubocznym" jest jednoklatkowy, trzykondygnacyjny budynek mieszkaniowy o łącznej powierzchni prawie 350 m2, przedstawił gościom Dyrektor PUP Nysa Kordian Kolbiarz - główny pomysłodawca i inicjator tego przedsięwzięcia. Wiceminister Ostrowska była pod wrażeniem operatywności pracowników nyskiego "pośredniaka" i ich owocnej współpracy z paczkowskim samorządem. Z uznaniem wyraziła się także o innym wartościowym efekcie projektu - ok. 70% ludzi pracujących przy wspomnianej budowie znalazło zatrudnienie w branży budowlanej i nadal w niej pracuje. Dla wicemister Ostrowskiej, która zajmuje się problematyką związaną z rynkiem pracy, był to zdecydowanie najważniejszy skutek tego przedsięwzięcia. Podsekretarz Stanu MPiPS przyznała, że takie inicjatywy są nie tylko bardzo wskazane, ale przede wszystkim godne promowania i naśladowania również w innych zakątkach Polski, a nawet poza jej granicami.

Już teraz o projekcie PUP Nysa i Gminy Paczków głośno jest w całej Europie, o czym pisaliśmy już na łamach naszej strony internetowej. Autorski program "Budowa mieszkań poprzez system szkoleń zawodowych osób bezrobotnych" został laureatem krajowego etapu tegorocznego konkursu "Europejskich Nagród Przedsiębiorczości" i będzie reprezentował nasz kraj podczas europejskiego finału tego prestiżowego konkursu. Propozycja z Powiatu Nyskiego rywalizuje w piątej kategorii ENP ("Odpowiedzialna Przedsiębiorczość") - w ostatnim etapie nysko-paczkowski projekt będzie walczył o najwyższe laury z ofertami Finlandii i Niemiec. Wyniki konkursu poznamy 31 maja podczas gali "Europejskich Nagród Przedsiębiorczości", która odbędzie się w Madrycie. Wiceminister Ostrowska obiecała, że będzie mocno trzymać kciuki za międzynarodowy sukces polskiego "kandydata" do ENP 2010.

Bezpośrednio po spotkaniu w Urzędzie Miejskim, goście udali się na ulicę Poniatowskiego, gdzie z bliska mogli obejrzeć "głównego bohatera" projektu - 12-mieszkaniowy blok postawiony przez bezrobotnych. Następnie pani wiceminister i pozostali uczestnicy spotkania trafili do paczkowskiego Muzeum Gazownictwa, gdzie w nowoczesnej sali konferencyjnej wzięli udział w roboczym spotkaniu z dyrekcją WUP Opole oraz szefami wszystkich powiatowych urzędów pracy z terenu naszego województwa. Konferencja poświęcona będzie aktualnej sytuacji na opolskim rynku pracy, szczegółom najnowszych nowelizacji przepisów oraz możliwościom wydatkowania środków Funduszu Pracy. Dyrektorzy opolskich "pośredniaków" nie kryli zadowolenia ze sposobności spotkania z przedstawicielką najwyższego szczebla swojej branży. Kilkugodzinna dyskusja okazała się bardzo przydatna - wiceminister Ostrowska odpowiedziała na wiele pytań i rozwiała sporo wątpliwości.

To pierwsza wizyta Czesławy Ostrowskiej na Opolszczyźnie. Pochodząca z Suwałk wiceminister przyznała, że nigdy wcześniej nie miała okazji odwiedzić naszego województwa. Z Paczkowa Ostrowska wyjechała w piątek rano - udała się do Nysy, gdzie odwiedziła siedzibę PUP Nysa i spotkała się z jego pracownikami. Wzięła też udział w gali konkursu przedsiębiorczości, organizowanej w nyskim muzeum. 

Otwórz