Projekt PUP Nysa i Gminy Paczków wyróżniony

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Projekt PUP Nysa i Gminy Paczków wyróżniony

Autorski program budowy mieszkań poprzez system szkoleń zawodowych osób bezrobotnych, realizowany w 2008 roku wspólnymi siłami przez Powiatowy Urząd Pracy w Nysie oraz Gminę Paczków, został laureatem krajowego etapu tegorocznego konkursu "Europejskich Nagród Przedsiębiorczości".

Konkurs "Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości" organizowany jest przez Komisję Europejską, a jego podstawowym celem jest wskazanie i wyróżnienie najciekawszych inicjatyw promujących i wspierających przedsiębiorczość. W rywalizacji mogą brać udział jednostki samorządu terytorialnego, regionalne i lokalne organizacje przedsiębiorców oraz inne podmioty, które w ostatnich dwóch latach zrealizowały z powodzeniem projekt promocji przedsiębiorczości w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

W tym roku do krajowego finału zgłoszonych zostało 18 wniosków z 8 województw. Wśród finałowych inicjatyw znalazł się również projekt Powiatowego Urzędu Pracy pod nazwą "Budowa domów poprzez system szkolenia dla bezrobotnych", realizowany na terenie i przy współpracy Gminy Paczków.
Propozycja ta zyskała uznanie jury Ministerstwa Gospodarki i została, jako jeden z dwóch projektów, wyróżniona i nominowana do kontynentalnego etapu "Europejskich Nagród Przedsiębiorczości", którego ścisły finał odbędzie się 31 maja w Madrycie. Projekt nyskiego "pośredniaka" został zakwalifikowany do kategorii "Odpowiedzialna Przedsiębiorczość".
Drugie wyróżnienie i możliwość pokazania się na arenie europejskiej zgarnęło Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu i jego "Przedsiębiorczy krasnal" - autorski pomysł plenerowej gry planszowej, która promuje przedsiębiorczość i zachowania prorynkowe wśród najmłodszych. W trakcie tej gry młodzi uczestnicy zakładają własną firmę dopełniając przy tym wszystkich wymaganych formalności - gracze muszą zarejestrować firmę w urzędzie, założyć konto w banku, a następnie pomnażać swój kapitał.

Przypomnijmy, że efektem wyróżnionego przedsięwzięcia PUP Nysa było wybudowanie przez osoby bezrobotne budynku mieszkalnego w Paczkowie przy ulicy Poniatowskiego. Obiekt, o którym mowa, został oddany do użytku pod koniec 2008 roku. Jest to jednoklatkowy, trzykondygnacyjny moduł, przybudowany do identycznego w zakresie formy i funkcji budynku wybudowanego pięć lat wcześniej. W sumie blok składa się z 12 mieszkań o łącznej powierzchni prawie 350 m2.
Stawiając ten dom bezrobotni przeszli jednocześnie szkolenia w zakresie prac ogólnobudowlanych. Korzyści tego rozwiązania są trudne do przecenienia - robotnicy zdobyli kompletne, realne i poszukiwane na rynku pracy umiejętności zawodowe oraz podstawy niezbędnego doświadczenia budowlanego, a Paczków zyskał nowy budynek mieszkalny, w którym dach nad głową znalazło kilkanaście rodzin. Rozwiązanie to pozwoliło sporo zaoszczędzić - moduł kosztował w sumie niewiele ponad 444 tys. zł. Pomysł jest absolutnie nowatorski w skali naszego kraju - teraz, dzięki wyróżnieniu w ENP 2010, o szczegółach projektu dowiedzą się przedstawiciele wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Wspomniany projekt budowy domów przebrnął już przez dwa etapy tego prestiżowego konkursu: regionalny i krajowy. W tym ostatnim projekty rekomendowane przez urzędy marszałkowskie zostały przesłane do Ministerstwa Gospodarki, gdzie ocenił je specjalny Zespół Kwalifikacyjny. Teraz pora na najważniejszy "bój" - na arenie międzynarodowej.
Zdaniem Wiceministera Gospodarki Rafała Baniaka obydwa nominowane z Polski projekty mają w tym roku sporą szansę na odniesienie sukcesu w europejskim etapie konkursu i zdobycie nagrody głównej. Propozycja z Powiatu Nyskiego zmierzy się w piątej kategorii ENP ("Odpowiedzialna Przedsiębiorczość") z 9 innymi projektami z Włoch, Irlandii, Belgii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Słowacji. Ostateczne wyniki konkursu poznamy 31 maja podczas gali ogłoszenia wyników "Europejskich Nagród Przedsiębiorczości 2010", która odbędzie się w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Przedsiębiorczości w Madrycie.

Tematem nominowanego projektu PUP Nysa i Gminy Paczków zainteresował się biznesowy kanał ogólnopolskiej stacji TVN - TVN CNBC Biznes. W ostatni czwartek do Paczkowa zjechała ekipa realizatorska tego kanału, by przygotować materiał do programu o tegorocznej edycji ENP 2010. Dziennikarze przeprowadzili wywiad z Burmistrzem Gminy Paczków Bogdanem Wyczałkowskim oraz z jednym z mieszkańców wspomnianego domu, który pracował przy jego budowie. Za około dwa tygodnie program zostanie nadany na antenie TVN CNBC Biznes.

Otwórz