Cztery bramy i trzy wieże

Strona główna O Paczkowie Zabytki i atrakcje Cztery bramy i trzy wieże

Elementami zachowanych obwarowań Paczkowa są także trzy wieże bramne - Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka - oraz brama Nyska.

Pierwsza z nich, ulokowana przy ulicy Wrocławskiej, jest najstarsza i najpotężniejsza - mierzy ok. 30 metrów. Powstała wraz z murami obronnymi w połowie XIV wieku. Częściowo rozebrana w pierwszej połowie XV wieku, została odbudowana w 1462 roku. Ustawiono wówczas przy niej pręgierz, czyli "słup hańby", przy którym wystawiano przestępców, wymierzając im zazwyczaj karę chłosty. Wieża jest pozostałością potężnego założenia bramnego, na które składały się: budynek bramny, most nad fosą i przedbramie, w którym mieściło się miejskie więzienie. W zwieńczeniu baszty dojrzeć można charakterystyczny krenelaż ze strzelnicami.
Wieża Wrocławska udostępniona jest turystom  - na jej szczycie zorganizowany jest punkt widokowy, z którego roztacza się znakomita panorama miasta. Czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 6:00 do 18:00,  w weekendy od 9:00 do 16:00 (klucz dostępny w Kiosku Ruchu przy ul. Armii Krajowej).

Wieża Bramy Kłodzkiej znajduje się na zamknięciu ulicy Narutowicza. Pochodzi z przełomu XIV i XV wieku, a w kolejnym stuleciu została znacznie podwyższona. Strzegła miasto przed ewentualnym nadejściem wroga od strony Czech. W okresie renesansu otrzymała attykę w kształcie rybich ogonów. Według podań, była to ?wieża głodowa?, do której trafiali skazani na śmierć rzezimieszkowie. Mierzy ok. 22 metrów.

Bardzo zbliżona wyglądem do Wieży Kłodzkiej jest wieża strzegąca Bramy Ząbkowickiej (podobna attyka, ale brak murowanego ostrosłupa), znajdującej się przy ulicy Sikorskiego. Wieża, zwana również ?Łaziebną? powstała na przełomie XIV i XV wieku, a swoją drugą nazwę zawdzięcza bezpośredniemu sąsiedztwu z dawną łaźnią miejską. Jej wysokość sięga ok. 27 metrów.

Brama miejska przy ulicy Wojska Polskiego zwana jest Nyską i prowadzi z miasta w kierunku Nysy. Powstała w 1573 roku, a strzeże jej potężna baszta łupinowa. W 1778 roku brama została zamurowana, ale już w 1819 roku została ona ponownie otwarta. Jedną z ciekawszych paczkowskich atrakcji turystycznych jest drewniana, zadaszona galeria spacerowa z pomostami widokowymi i hurdycją na koronie muru obronnego przy Bramie Nyskiej.

Zaprojektowana trasa turystyczna po murach mierzy ok. 77 metrów. Główna trasa spacerowa prowadzi na wysokości ponad 7 metrów, gdzie zamontowany został chodnik ścieżki o szerokości prawie 1,5 m. Na poziomie pierwszej baszty, zwiedzający mają możliwość wejścia po drewnianych schodach na ganek strzelniczy na wysokości ok. 13,5 m. Galeria poprowadzi dalej do kolejnej baszty - tam turyści mogą wspiąć się na dalszy pomost (tym razem na wysokości 15,5 m) lub zejść ze ścieżki. Ostatnim przystankiem jest trzecia baszta, zaprojektowano na niej hurdycję - rodzaj drewnianego, zadaszonego ganku na planie półkola.

Ścieżka Widokowa Bramy Nyskiej czynna jest codziennie od godz. 9:00 do 18:00. Dodatkowo poza ustalonymi godzinami, można umówić się na spacer po ścieżce z panią Teresą Stańczyc ? Bednarz z Biura TeraTour, pod nr tel. 796 030 025. Wejście jest bezpłatne. Prosimy jednak o wcześniejsze zapoznanie się z regulaminem obiektu, który wywieszony jest przed wejściem. Dzieci do lat 15 mogą wejść na Ścieżkę tylko i wyłącznie pod opieką osób dorosłych.OtwĂłrz