Javornik

Strona główna O Paczkowie Miasta partnerskie Javornik

Javornik

 

Ludność: 2 967 ludzi
Powierzchnia miasta: 7,8 ha
Starosta Miasta: Jiří Jura
Region: Jeseniky

INTERNET: www.javornicko.cz/javornik

JAVORNIK - miasteczko w północno-wschodniej części Czech, położone u stóp Gór Złotych, zwanych po czeskiej stronie Górami Rychlebskimi, oddalone od granicy z Polską o ok. 5 km. W granicach administracyjnych Javorníka leży m.in. Bílý Potok, w którym funkcjonuje drogowe przejście graniczne z Paczkowem.

Pierwsza udokumentowana informacja o wsi Javornik pochodzi z 1291 r. Na początku XIV wieku powstał we wsi gród, który w latach późniejszych odegrał ważną rolę podczas wojen husyckich. W marcu 1428 roku miasto wraz z grodem zostało zdobyte i przez cztery lata było własnością Husytów. W 1432 roku Javornik wykupili biskupi wrocławscy, a roku 1507 odbudowano zamek. Otrzymał on nazwę Jansky Vrch (Jansky Pagórek). W końcu XV wieku zamek pozostawał niezamieszkały. W XVII wieku został odbudowany w stylu renesansowym i służył biskupom jako letnia rezydencja. Do końca II wojny światowej gród i okalające go posiadłości ziemskie należały do biskupów wrocławskich. Usytuowany na wzgórzu zamek obecnie służy jako galeria obrazów i muzeum, posiadające w swoich zbiorach największy w Czechach zbiór fajek. Wokół zamku rozciąga się park w stylu angielskim.
Prawa miejskie Javornik uzyskał w 1549 roku i jednocześnie otrzymał prawo posiadania własnych cechów, targów i samorządu, co zaowocowało rozwojem rzemiosła - tkactwa, kuśnierstwa, płótniarstwo. Kryzys przyszedł w 1576 roku, kiedy ogromny pożar strawił niemal całe miasto. Kolejnym spowolnieniem rozwoju była wojna trzydziestoletnia. Wojennych zniszczeń dopełniła zaraza - "czarna febra", na którą w Javorniku zmarły 532 osoby.
Niebywałego rozkwitu miasto doczekało się po roku 1766. Wówczas na tutejszy zamek przybył biskup Schaffgotsch. Za jego panowania Javornik stał się muzycznym ośrodkiem Śląska, gdyż w roku 1769 przybył do służby biskupstwa wybitny kompozytor i wirtuoz Karel Ditters z Dittersdorfu (1739-1799). Współcześnie co roku organizowany jest w Javorniku festiwal poświęcony jego twórczości.

Dziś miasto, oprócz atrakcyjnych turystycznie zabytków (zamek Jansky Vrch, wczesnogotycki kościół cmentarny z 1291 roku, barokowy kościół parafialny Św. Trójcy z 1781 roku, zabytkowa zabudowa rynku) oferuje m.in. kryty basen, korty tenisowe, kilka restauracji i hoteli.

Wzajemne kontakty Paczkowa i Javornika zapoczątkowało porozumienie przedstawicieli miast i gmin pogranicza polsko-czeskiego - Paczkowa Otmuchowa, Złotego Stoku, Lądka Zdroju, Bernartic, Bilej Vody, Uhelnej, Vlcic i Javornika. Umowę wyrażającą chęć umacniania i rozwoju przyjaznych stosunków oraz współpracy w zakresie kultury, sportu, nauki i gospodarki zawarto 30 czerwca 2000 roku w Lądku Zdroju.
28 lutego 2006 roku Burmistrz Gminy Paczków i Starosta Miasta Javornik podpisali deklarację współpracy w zakresie realizacji projektów sportowy-rekreacyjnych, inicjowanych przy udziale Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIA Czechy - Polska

Poniżej zamieszczamy umowę partnerską i jej przykładowe aneksy, zawierane pomiędzy władzami Paczkowa i Javornika:

Otwórz