Citov

Strona główna O Paczkowie Miasta partnerskie Citov

Citov

 

Ludność: 522 ludzi
Powierzchnia miasta: 3,7 km2
Wójt Gminy: Jaromír Otáhal
Region: Hane

INTERNET: www.obeccitov.cz

CITOV - niewielka miejscowość i gmina w południowo-wschodniej części Czech, położona w regionie ołomuckim, należąca do powiatu Prerov.

Pierwsze wzmianki o Citov pojawiły się w 1283 roku w aktach ze sprawy sądowej ołomuńskiego biskupa Detricha. W dokumantach tych widniało nazwisko Milica z Citova, który występował w roli świadka w procesie, jaki biskup wytoczył klasztorowi św. Jakuba w Ołomuńcu. Od 1290 roku Citov było posiadłością klasztoru Sióstr Dominikanek. W latach sześćdziesiątych XVIII wieku władze klasztoru postawiły w Citov swoją letnią siedzibę - barokowy zamek. Klasztor został rozwiązany w 1782 roku, a zamek trafił w ręce braci Pauspertl. W tamtym okresie budowla była wielokrotnie modernizowana, a wokół zamku założono park.
W Citov znajduje się także kościół pw. św. Jerzego. Świątynia powstała w roku 1735, a na początku XIX wieku została rozbudowana. Sporą atrakcją turystyczną jest również zabytkowy młyn z 1739 roku.

Dziś gmina Citov jest regionem z nowoczesną infrastrukturą. Miejscowość może pochwalić ośrodkiem sportowym, na który składają się dwa baseny, korty tenisowe oraz boiska do piłki nożnej i siatkówki. Położone niedaleko zamku obiekty przyciągają mieszkańców sąsiednich gmin, którzy w Citov chętnie spędzają swój wolny czas.

Współpraca Paczkowa i Citova rozpoczęła się 21 września 2005 roku. Tego dnia Burmistrz Gminy Paczków i Wój Gminy Citov podpisali umowę o parnerstwie i współpracy. Porozumienie przewiduje wzajemne kontakty i wymianę doświadczeń z zakresu kultury, sportu, oświaty, turystyki, ochrony środowiska oraz gospodarki i handlu.

Poniżej zamieszczamy umowę partnerską zawartą pomiędzy władzami Paczkowa i Citova:

Otwórz