Herb

Strona główna O Paczkowie Herb

Czarny orzeł św. Jana Ewangelisty, na złotym tle, trzymający w szponach zieloną gałązkę oliwną, z głową skierowaną w prawą stronę.
Na przestrzeni wieków herb ulegał wielu modyfikacjom. Zmieniał się nie tylko wizerunek samego orła, ale również kształt i oprawa całego znaku. W XVIII, XIX oraz w pierwszej połowie XX wieku tarcza herbu wieńczona była ceglastą ?corona muralis? - koroną określającą rangę Paczkowa jako miasta obronnego.

Godło najstarszej, XIII-wiecznej pieczęci nawiązuje w swoich motywach składowych (pół orła) do Piasta śląskiego (księcia wrocławskiego), który wówczas był jego właścicielem. Lilie wskazują na biskupstwo wrocławskie, a w szczególności na biskupa Tomasza I, założyciela Paczkowa.Późniejsze pieczęcie z motywem orła św. Jana Ewangelisty nawiązują do patrona miejscowego kościoła parafialnego, głównie poprzez charakterystyczny atrybut w postaci wstęgi z napisem ?In principio erat verbum?

Barwy Gminy Paczków określa jej flaga składająca się z dwóch ułożonych w poziomie płatów: górnego płatu w kolorze żółtym oraz dolnego w kolorze zielonym. Na środku flagi znajduje się herb Paczkowa. Wzór flagi szczegółowo określony jest w Statucie Gminy Paczków.

OtwĂłrz