Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

18 listopada 2015 r. młodych czytelników Biblioteki Publicznej w Paczkowie odwiedził Marcin Pałasz - autor pełnych humoru i optymizmu książek oraz książeczek dla dzieci i młodzieży, a także licznych słuchowisk radiowych.

Na spotkanie zaproszeni zostali uczniowie klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3, a więc wiekowo odbiorcy literatury dziecięcej kreowanej przez autora.

Takie spotkanie wzbudziło wzajemną ciekawość, zwłaszcza, że książeczki Marcina Pałasza są dzieciom znane i lubiane. Autor okazał się człowiekiem, który bardzo łatwo nawiązuje kontakt z dziećmi, błyskawicznie wywołuje uśmiech na ich twarzach i potrafi utrzymać taki nastrój przez całe spotkanie.

W bardzo przystępny sposób opowiedział dzieciom o swoich książkach, które jak sam stwierdził: ?pisze by nieść czytelnikom radość i uśmiech?, a pomysły do książek znajduje w swoim otoczeniu i wyobraźni. Tak też było z opowiadaniami o Elfie - psie, którego autor zabrał ze schroniska i nazwał Elfem ze względu na sterczące uszy, i który teraz jest jego najwierniejszym przyjacielem. Zabawne zdarzenia z Elfem były tematem trzech książeczek autora.

Z dużą cierpliwością i humorem autor odpowiadał na liczne pytania zadawane przez najmłodszych czytelników, przytaczał śmieszne anegdoty ze swojego życia, udzielał dzieciom cennych rad życiowych. Pisarz zachęcał wszystkich do czytania książek, bowiem książki kształtują wyobraźnię i wrażliwość, a także poszerzają słownictwo i horyzonty myślowe. Czytanie w XXI wieku może być naprawdę fajną i cenną rozrywką ? powiedział, a dzieci potwierdziły, że lubią czytać książki wesołe i pełne przygód.

Marcin Pałasz ?  polski pisarz (ur. 29 maja 1971 roku w Dusznikach-Zdroju), autor wielu lubianych książek i książeczek dla dzieci i młodzieży, a także autor licznych słuchowisk radiowych. Debiutował w 2004 roku książką pt."Opowieści z Krainy Potworów". Zarówno tą książeczką jak i wszystkimi następnymi (?Straszyć nie jest łatwo?, ?Heca nie z tej Ziemi?, ?Ptaś i Miaugosia? ?Historia Złotego Promyczka?, ?Wszystko zaczyna się od marzeń? , ?Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika? , ?Zwłokopolscy?, ?Sposób na Elfa? , ?Elf i dom strachów?, ?Wakacje w wielkim mieście?, ?Licencja na zakochanie?, ?Dasz radę, Marcelko?, ?Elf i pierwsza Gwiazdka?, ?Chciałbym mieć psa, czyli jak wychować człowieka?, ?Marcelka i szkolne sprawy?, ?Bardzo Dzikie Historie?) zaskarbił sobie serca najmłodszych czytelników.

Książki Marcina Pałasza uhonorowane były licznymi nagrodami literackimi, w tym Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

OtwĂłrz