Walczą z wadami postawy u dzieci i młodzieży!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Walczą z wadami postawy u dzieci i młodzieży!

Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, pod patronatem posła na Sejm RP Rajmunda Millera oraz we współpracy z Gminą Paczków organizuje w Paczkowie bezpłatne badania wad postaw u młodzieży gimnazjalnej.

Większość dzieci posiada wady postawy, dlatego w Gimnazjum Publicznym w Paczkowie 30 października br. pojawi się lekarz i dwóch specjalistów – rehabilitantów z OCR, którzy będą prowadzić u wszystkich uczniów badania w celu wykrycia wad postawy, a w szczególności skolioz. 

Kampania ma na celu wykrycie i przeciwdziałanie jednemu z najczęstszych problemów układu ruchu u dzieci i młodzieży, czyli wadą postawy. Równie często spotykane są wady w obrębie stóp, nadmierna koślawość lub szpotawość.

W trakcie piątkowych badań wyodrębniona zostanie grupa dzieci z wadami postawy i kończyn dolnych, którym zostaną wystawione zaświadczenia dla rodziców z informacją o wyniku przeprowadzonego badania.

Przedstawiciele Opolskiego Centrum Rehabilitacji  polecą również młodzieży ćwiczenia korekcyjne, które pozwolą walczyć z efektami skrzywienia kręgosłupów.
Warto pamiętać, że utrzymanie prawidłowej postawy ciała wymaga aktywności i koordynacji układu mięśniowego i nerwowego. Jedną z podstawowych zalet wzmożonej aktywności fizycznej jest utrzymywanie w zdrowiu naszego organizmu, a zatem jest to najtańszy i ogólnie dostępny sposób profilaktyki wielu chorób.

Regularne uprawianie sportu wpływa korzystnie na cały organizm, ale szczególne znaczenie ma dla układu oddechowego, krążenia i układu ruchu (kości, stawy, mięśnie). Szczególnie dobrze wpływają na organizm ćwiczenia na świeżym powietrzu, co z czasem przyczynia się do zwiększenia pojemności życiowej płuc, we krwi krąży więcej tlenu, który docierając do wszystkich tkanek usprawnia ich działanie, podnosząc poziom podstawowej przemiany materii. Kolejną korzyścią jest wzmocnienie całego ciała, zwłaszcza poprzez zwiększenie wytrzymałości mięśni szkieletowych, przez co z czasem nawet większe ich obciążenie nie jest dla nas dużym wysiłkiem, co chroni nas przed różnego rodzaju kontuzjami i urazami.

Otwórz