Uczcili rocznicę mordów Polaków na Wołyniu

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Uczcili rocznicę mordów Polaków na Wołyniu

W niedzielę 11 lipca br. obchodziliśmy kolejną rocznicę ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej.

Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo ? Wschodnich ? Klub w Paczkowie, Burmistrz Gminy Paczków, Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie oraz Ojcowie Redemptoryści.

Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej odprawionej w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Paczkowie przez Ojców Redemptorystów. 

Po nabożeństwie przy pomniku katyńskim Burmistrz Gminy Paczków Artur Rolka przypomniał zebranym mieszkańcom smutną historię ?krwawej niedzieli na Wołyniu?, gdzie w lipcu 1943 roku Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii rozpoczęła zaplanowaną na szeroką skalę eksterminację polskiej ludności na Kresach. W sposób okrutny zginęło ponad  200 tysięcy naszych rodaków. Zrównano z ziemią, spalono wiele zagród, w tym kościołów. Płonęły całe wioski i miasta, tak aby nie został po Polakach żaden ślad.

Następnie minutą ciszy upamiętniono Polaków pomordowanych na Kresach Południowo-Wschodnich. Przy pomniku zebrali się mieszkańcy Paczkowa, w tym środowisko Kresowian żyjących na ziemi paczkowskiej,  przedstawiciele władz kościelnych, samorządowych na czele z Burmistrzem Gminy Paczków Arturem Rolką i Przewodniczącym Rady Miejskiej Wiesławem Barabaszem. W uroczystościach uczestniczył także Poseł na Sejm RP Rajmund Miller.

W przemówieniu okolicznościowym Burmistrza Paczkowa zauważył, że: ?Dzisiaj  70 lat po zakończeniu II wojny światowej i 25 lat po odzyskaniu wolności, trzeba powiedzieć, że w Polsce nadal nie mówi się z należnym szacunkiem i w prawdzie o tragicznych wydarzeniach związanych z ludobójstwem Polaków na Kresach. Czasami nawet w imię poprawności politycznej czy tworzenia relacji dobrosąsiedzkich, przymyka się oczy na gloryfikowanie oprawców z rąk, których masowo ginęli Polacy. Środowiska Kresowiaków z całej Polski oraz po za jej granicami, od lat domagają się uznania przez Sejm RP, mordów dokonanych na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Południowo-Wschodniej jako ludobójstwo, a nie czystkę etniczną o znamionach ludobójstwa. Ponadto domagamy się ustanowienia w Polsce 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej.? 

Następnie pani Maria Kalka ? Prezes Klubu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo ? Wschodnich, zaprosiła wszystkie delegacje do złożenia kwiatów i zapalenia zniczów pod pomnikiem oraz podziękowała wszystkim za przybycie.  

Takie wyjątkowe uroczystości są chwilami, w których możemy uczcić pamięć naszych Rodaków, a jednocześnie stają się momentami refleksji nad historią naszego narodu. 
 

OtwĂłrz