Zabawa do późnej nocy - zobacz fotorelację z Pikniku Rycerskiego

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Zabawa do późnej nocy - zobacz fotorelację z Pikniku Rycerskiego

27 czerwca br. odbyła się pierwsza odsłona tegorocznego FESTYNU POGRANICZA, czyli PIKNIKU RYCERSKIEGO, który miał miejsce na paczkowskich plantach miejskich przy Bramie Nyskiej.

Obchody Pikniku Rycerskiego rozpoczęły się o godz. 13:00 przemarszem ulicami miasta Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin, pojawili się m.in. średniowieczni rycerze, rzemieślnicy, mieszczanie, białogłowy, trubadurzy i grajkowie.

Defilada zatrzymała się przed Ratuszem Miejskim, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy przez Burmistrza Gminy Paczków Artura Rolkę. Następnie na Rynku rycerze zademonstrowali pokaz walk rycerskich.

W programie w godzinach od 14:00 do 15:30 zrealizowano turnieje rycerskie, turniej siłaczy dla widzów oraz turniej walk na miecze sportowe dla dzieci i dorosłych.

O godz.16:30 miał miejsce występ Fakira, czyli chodzenie po rozżarzonym węglu oraz pokazy artyleryjskie, czy rodzinny turniej zabaw plebejskich.

Kolejnym punktem był koncert dziecięcego zespołu folklorystycznego z ukraińskiego Radziechowa. Dzieci zawitały w Paczkowie na zaproszenie Powiatowego Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych z siedzibą w Paczkowie. Piękny śpiew i taniec zespołu przykuwał uwagę zgromadzonej publiczności.

Podczas imprezy każdy miał możliwość zobaczenia pokazu tańca celtyckiego i irlandzkiego „Galway”, wziąć udział w konkursach dla publiczności oraz odwiedzić stanowiska dawnych rzemieślników.

W trakcie imprezy Stowarzyszenie „PEGAZ” z Paczkowa przy Ścieżce Widokowej Bramy Nyskiej zaprezentowało przedstawienie, które zostało przygotowane przez nowopowstałą przy stowarzyszeniu grupę Teatru Amatorskiego.

Natomiast o godz.18:00 zostały ogłoszone wyniki konkursu na Limeryk o Paczkowie. Nagrody wręczył pan Ryszard Czykiel ze Stowarzyszenia PEGAZ wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Paczkowie Wiesławem Barabaszem.

Nagrody otrzymali:
I miejsce – Artur Kozłowski z Ząbkowic Śląskich za limeryk pt. „ Ochrona zabytków”,
II miejsce – Eugeniusz Białek z Paczkowa za limeryk pt. „Pewien gość”,
III miejsce – Zbigniew Sowiński z Kamienicy za limeryk pt. „Ratunek dla miasta”.
Jury postanowiło także przyznać dwie równorzędne wyróżnienia dla pani Kornelii Ziemianek oraz Anity Dworak. 

Niezwykle widowiskową częścią programu było oblężenie Paczkowa, czyli bitwa o miasto oraz występ polsko-ukraińskiego zespołu HOVERLA, który podbił serca paczkowian i zgromadzonych gości.

W godzinach nocnych, na zakończenie imprezy uczestnicy zobaczyli widowisko „Czarnoksiężnik”, czyli pokaz tańca ognia, gdzie artyści tańczyli z pochodniami i wykonywać ewolucje przy dźwiękach muzyki.

Imprezą towarzyszącą podczas Pikniku był Jarmark Staroci, który znakomicie wpisał się w historyczną koncepcję całej imprezy. Wszystkie uroczystości Pikniku Rycerskiego zakończyły się tuż przed północą. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w imprezie i liczymy, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej. 

Otwórz