Piknik Rycerski w Paczkowie - dołącz do nas!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Piknik Rycerski w Paczkowie - dołącz do nas!

27 czerwca br. rozpocznie się pierwsza odsłona tegorocznego FESTYNU POGRANICZA, czyli PIKNIKU RYCERSKIEGO, który odbędzie się na paczkowskich plantach miejskich przy Bramie Nyskiej.

Obchody Pikniku Rycerskiego rozpoczną się o godz. 13:00 przemarszem ulicami miasta Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin, pojawią się m.in. średniowieczni rycerze, rzemieślnicy, mieszczanie, białogłowy, trubadurzy i grajkowie.

W programie przewidziano w godzinach od 14:00 do 15:30 turnieje rycerskie, turniej siłaczy dla widzów oraz turniej walk na miecze sportowe dla dzieci i dorosłych.

O godz.16:30 będzie miał miejsce występ Fakira, czyli chodzenie po rozżarzonym węglu, a następnie pokazy artyleryjskie oraz rodzinny turniej zabaw plebejskich.

Podczas imprezy zobaczyć będzie można pokaz tańca celtyckiego i irlandzkiego „Galway”, wziąć udział w konkursach dla publiczności oraz odwiedzić stanowiska dawnych rzemieślników.

Niezwykle widowiskową częścią programu będzie oblężenie Paczkowa, czyli bitwa o miasto, która rozpocznie się o godz. 20:30.

W godzinach nocnych, na zakończenie imprezy uczestnicy zobaczą widowisko „Czarnoksiężnik”, czyli pokaz tańca ognia, gdzie artyści będą tańczyć z pochodniami i wykonywać ewolucje przy dźwiękach muzyki.

Imprezą towarzyszącą podczas Pikniku będzie Jarmark Staroci, który znakomicie wpisuje się w historyczną koncepcję całej imprezy. Serdecznie zapraszamy od godz. 12:00 do obejrzenia i nabycia starych przedmiotów, które mają swój urok i duszę.

Jednocześnie wszyscy goście i mieszkańcy mogą zwiedzać  Ścieżką Widokową Bramy Nyskiej oraz wejść na Wieżę Wrocławską, z której każdy będzie mógł zobaczyć roztaczający się ze szczytu wieży piękny widok na miasto. Zachęcamy również do odwiedzenia Domu Kata, czyli Centrum Informacji Turystycznej - legendarnej siedziby miejskiego oprawcy przy ulicy Wojska Polskiego 23.

Piknik Rycerski jest imprezą cykliczną, na stałe wpisaną w kalendarz imprez organizowanych przez Gminę Paczków. Jesteśmy bardzo zafascynowani dziejami średniowiecznego rycerstwa, dlatego też próbujemy zarazić tą pasją przybywających do nas gości, którzy mamy nadzieję dobrze będą  bawić się na tegorocznej edycji imprezy.

Mieszkańcom przypominamy, że Piknik Rycerski odbędzie się w parku przy Ścieżce Widokowej Bramy Nyskiej, dlatego w tej części miasta przewidujemy istotne zmiany w organizacji ruchu drogowego.

W sobotę 27 czerwca w godzinach porannych (ok. godz. 10:00) na ulicy Wojska Polskiego w Bramie Nyskie pojawi się zakaz wjazdu oraz zapora zamykająca ruch samochodowy - kierowcy będą mogli dojechać jedynie do poziomu Restauracji "Trattoria".

Z drugiej strony ulica Wojska Polskiego zostanie domknięta na skrzyżowaniu z ulicą Mickiewicza - tam również ustawiona zostanie zapora ze znakiem zakazu wjazdu. Odcinek od Bramy Nyskiej do skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i Mickiewicza będzie zatem wyłączony z ruchu od godz. 10:00 w sobotę 27 czerwca do godz. 10:00 w niedzielę 28 czerwca br. Prosimy kierowców o stosowanie się do nowej organizacji ruchu - za utrudnienia przepraszamy! 

Otwórz