Spotkanie autorskie z Vladislavem Banasińskim

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Spotkanie autorskie z Vladislavem Banasińskim

Biblioteka Publiczna w Paczkowie zaprasza 11 czerwca br. na spotkanie autorskie z Vladislavem Banasińskim.

Vladislav Banasinský urodził się w Republice Czeskiej. Studiował i pracował w Ostrawie, Brnie, Koszycach, Pradze, Moskwie, Chicago, Dětmarovicach oraz Karwinie. Uczestniczył w budowie dużej elektrowni, pracował w kopalni węgla kamiennego, był także strażakiem. Od 1997 roku prowadzi indywidualną działalność – pisze i publikuje.

W wydanych w językach polskim i czeskim reportażach pt. „Spotkania w Polsce” i „Spotkania z Polską” autor przedstawia swoje relacje ze spotkań z Polakami, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Pisze o ludziach na Śląsku Cieszyńskim, o kontaktach międzyludzkich, kuchni polskiej oraz o zwykłym życiu.

Przełamuje tym samym stereotypy panujące wśród Czechów na temat naszego kraju i Polaków, postrzeganych jako bigotów, cwaniaków i awanturników politycznych. Bliższe kontakty, których autor doznał i do których zachęca, pozwalają na wzajemne poznanie, zrozumienie i niwelowanie uprzedzeń. Autor posługuje się piękną polszczyzną. Muzykuje, gra na klarnecie i saksofonie.

„Ciężkie jest życie górnika na Zaolziu – tak często mówią Polacy przy spotkaniach – a ja odpowiadam, że się tam urodziłem. A ponad dwadzieścia lat współpracuję z Polakami i z Polską, bo życie tak to spowodowało i siły natury chciały”.

Serdecznie zapraszamy 11 czerwca br. (czwartek) o godz. 17:00 do Biblioteki Publicznej w Paczkowie.
 

Otwórz