Muzeum Gazownictwa wieczorową porą

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Muzeum Gazownictwa wieczorową porą

Zwiedzanie wieczorową porą, w niepowtarzalnym klimacie światła latarni gazowych to atrakcje Nocy Muzeów, organizowanej w paczkowskim Muzeum Gazownictwa. Placówka otworzy swoje wnętrza dla miłośników historii 15 maja br. w godzinach wieczornych.

Noc Muzeów w Paczkowie to nie tylko okazja zwiedzania ekspozycji stałych związanych z polskim gazownictwem, ale także występy lokalnych grup muzycznych z Ośrodka Kultury w Paczkowie. Specjalny spektakl, wpisujący się w zwiedzanie w stylu retro pod hasłem „Z życia rodziny Kwiatkowskich” przygotowała grupa teatralna paczkowskiej młodzieży. Na scenie muzeum wystąpi z koncertem Big Band. Impreza rozpocznie się o godz. 19:00 i potrwa do godz. 23:00.

Nocne zwiedzanie wnętrz i eksponatów, należącego do Polskiej Spółki Gazownictwa Muzeum w Paczkowie każdego roku cieszy się sporym zainteresowaniem. W ubiegłym roku jego wnętrza odwiedziło ponad 500 miłośników historii.

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie zostało utworzone w 1991 roku na terenie byłej gazowni. Ta jedna z największych w Europie tego typu ekspozycja pokazuje różne „oblicza gazu”, przedstawiając historię gazu oraz domowego i przemysłowego wykorzystania tego źródła energii. Składa się z ponad 3 tys. eksponatów związanych z tematyką gazowniczą, zgromadzonych na powierzchni ponad 1.000 m2.

Mecenasem Muzeum Gazownictwa w Paczkowie jest Polska Spółka Gazownictwa – krajowy operator systemu dystrybucyjnego gazu ziemnego. PSG powstała w 2013 roku z połączenia sześciu spółek gazowniczych należących do Grupy Kapitałowej PGNiG. Zarządza siecią ponad 170 tysięcy km gazociągów, które dostarczają gaz do blisko 7 milionów odbiorców. W 2014 roku PSG zanotowała przychody na poziomie 4,21 mld zł, przy zysku netto na poziomie 850 mln zł. Spółka dystrybuuje 90 procent gazu na polskim rynku (ponad 9,7 mld m3 gazu) rocznie. Do zadań Polskiej Spółki Gazownictwa należy prowadzenie ruchu sieciowego, rozbudowa, konserwacja oraz remonty sieci i urządzeń, dokonywanie pomiarów jakości i ilości transportowanego gazu. Spółka świadczy usługę transportu paliwa gazowego na bazie umów zawartych z przedsiębiorstwami zajmującymi się sprzedażą paliwa gazowego.

Polska Spółka Gazownictwa zatrudnia ponad 11 000 osób. Swoją działalność prowadzi w oparciu o sześć oddziałów zlokalizowanych w Gdańsku, Poznaniu, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Zabrzu.

Więcej na www.muzeumgazownictwa.pl 

Otwórz