Wywieśmy flagi - patriotyzm nie jest powodem do wstydu!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Wywieśmy flagi - patriotyzm nie jest powodem do wstydu!

Dziś, 2 maja w całej Polsce obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień później świętujemy 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pamiętajmy, by w tych dniach wywiesić na naszych domach biało-czerwone chorągwie.

" Patrząc na flagę państwową dociekliwy umysł widzi nie tylko flagę, lecz samo państwo i niezależnie od jego symboli i insygniów widzi na fladzę przede wszystkim formę rządów, pryncypia, prawdy i historię narodu, który ją używa" - Henry Ward Beecher.

2 maja to nie przypadkowa data, jest to jednocześnie Światowy Dzień Polonii. Święto Flagi wprowadzone zostało na podstawie ustawy z dnia 20 lutego 2004 o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Jedną z ciekawostek towarzyszących temu świętu jest to, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze umieścili flagę państwową na Kolumnie Zwycięstwa oraz Reichstagu w Berlinie. W czasach komunistycznych właśnie 2 maja ściągano polskie flagi po obchodach święta pracy żeby nie podkreślać zniesionego przez PRL Święta Konstytucji 3 Maja.

Oprócz Polski, podobne święta obchodzi się również w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Ukrainie, na Litwie i w Chinach.

Flaga państwowa (jak określa ustawodawca) to płat tkaniny o barwach biało-czerwonych umieszczony na maszcie. Ustawa określa dwa wzory flagi państwowej. Pierwsza z nich to prostokątny płat tkaniny o stosunku wysokości do długości wynoszący 5:8. Prostokąt ten jest równo podzielony w poziomie, kolor biały to górny pas, a czerwony jest pasem dolnym.  Drugi wzór umieszcza dodatkowo godło RP pośrodku białego pola.

Burmistrz Gminy Paczków Artur Rolka zwraca się z apelem do wszystkich mieszkańców Gminy Paczków o uczczenie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Prezentując biało-czerwoną flagę dajemy wyraz naszym patriotycznym uczuciom. Okażmy należną pamięć tym wszystkim, którzy wnieśli w nasze czasy wolność oraz tak cenne idee miłości do Ojczyzny, suwerenności i narodowej solidarności. Nie bądźmy obojętni wobec patriotycznych tradycji i postaw. 

Otwórz