Światowy Dzień Wody 2015 - odwiedź zaporę Zbiornika Kozielno

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Światowy Dzień Wody 2015 - odwiedź zaporę Zbiornika Kozielno

Wielkimi krokami zbliżają się 23. obchody Światowego Dnia Wody, które w tym roku przypadają w niedzielę 22 marca. Tego dnia Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu organizuje Dzień Otwarty na Zaporze Zbiornika Kozielno. Odwiedź i zobacz z bliska jak działa tego typu budowla hydrotechniczna!

Światowy Dzień Wody (World Water Day) został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku. Święto to obchodzone jest 22 marca i co roku odbywa się pod innym hasłem. Pierwsze obchody odbyły się w 1993 roku. Ich główną ideą niezmiennie jest uświadamianie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

Zbiornik Kozielno położony jest na rzece Nysie Kłodzkiej, na granicy dwóch województw - opolskiego i dolnośląskiego, dokładnie na terenie gmin Paczków oraz Kamieniec Ząbkowicki. Obiekt, którym administruje RZGW we Wrocławiu, jest zbiornikiem zaporowym o powierzchni sięgającej maksymalnie około 340 h. Zbiornik powstał w 2002 roku i służy przede wszystkim ograniczaniu szkód powodziowych w części położonej poniżej doliny. Spiętrzenie o wysokości 8 metrów wykorzystywane jest do celów energetycznych - przy budowli zrzutowej zbiornika funkcjonuje elektrownia wodna o mocy instalowanej 1,9 MW.

Na co dzień obiekt nie jest ogólnie udostępniony, ale osoby postronne od lipca 2014 roku mogą w ciągu dnia bez przeszkód korzystać z kładki technologicznej poprowadzonej nad 3-przęsłową budowlą piętrzącą. Z okazji Światowego Dnia Wody w niedzielę 22 marca obiekt będzie można zwiedzić również od środka.

Interesujesz się hydrotechniką? Chciałbyś dowiedzieć się jak działa budowla zrzutowa i elektrownia wodna? Chcesz zobaczyć z bliska jak przebiega zrzut wody ze zbiornika? Znakomita okazja do zapoznania się ze specyfiką pracy tego typu urządzeń hydroteczhnicznych nadarzy się już w niedzielę 22 marca 2015 roku na zaporze Zbiornika Kozielno. Z okazji Światowego Dnia Wody RZGW we Wrocławiu przewiduje możliwość czterech zwiedzań obiektów zbiornika - o godz. 12:00, 13:00, 14:00 oraz 15:00. Zainteresowanych gości oprowadzą wykwalifikowani pracownicy Zbiornika Kozielno, którzy na co dzień pracują na tym obiekcie. Serdecznie zapraszamy!

Do zapory najłatwiej dotrzeć od strony Paczkowa (dojazd ulicą Miraszewskiego). Poniżej mapa: Informacja: RZGW we Wrocławiu

 

Otwórz