Śnieżna zabawa, czyli obóz narciarsko-snowboardowy

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Śnieżna zabawa, czyli obóz narciarsko-snowboardowy

W ramach projektu „SPORT BEZ HRANIC”, w dniach od 8 do 13 marca br. miejscowości Dolni Morava odbył się czesko – polski obóz zimowy.

Była to kolejna odsłona projektu „Sport bez Hranic” realizowanego od października 2014r. na zaproszenie ZŚ Zlate Hory. Tym razem przez pięć dni czesko - polska grupa dziewcząt i chłopców uczyła się oraz doskonaliła swoje umiejętności w sportach zimowych.    

Łącznie 48 uczniów z Paczkowa, Głuchołaz oraz Zlatych Hor aktywnie spędziło czas na terenach narciarskich położonych po czeskiej stronie Śnieżnika, pod opieką czeskich instruktorów i polskich opiekunów.

Bardzo napięty program obozu przewidywał w trakcie każdego dnia wycieczki piesze, dwa bloki nauczania i doskonalenia oraz wieczorne animacje. Dzięki doskonałym warunkom pogodowym i dużej motywacji uczestników, plan udało się zrealizować.

Specyfika obiektów doskonale nadawała się do tego typu szkolenia. Grupy zaawansowane mogły doskonalić się na wyżej położonych i trudniejszych trasach, a początkujący bezpiecznie i systematycznie uczyli się na niższych stokach.

Dobór poszczególnych uczestników do danej grupy opierał się na ich dotychczasowych umiejętnościach oraz dyscyplinie. Narciarze i snowboardziści z Polski i Czech szkolili się razem w poszczególnych grupach. Taki układ wymusił na uczestnikach porozumiewanie się w obydwóch językach, współdziałanie i wzajemną pomoc. Przyczyniło się to pełnej integracji oraz zżycia uczestników kursu.

Zwieńczeniem pracy szkoleniowej dla każdej z grup był wjazd na szczyt i zjazd z najwyżej położonych tras. Sprawdzianem umiejętności nabytych przez uczestników były zorganizowane w ostatnim dniu zawody.

To już drugi obóz zimowy w ramach współpracy przygranicznej w jakim wzięła udział paczkowska młodzież. Poprzedni odbył się w 2013r. w Zlatych Horach w ramach projektu „CZESKO-POLSKA SZKÓŁKA PŁYWANIA I NARCIARSTWA”.

Przedsięwzięcia oprócz wartości czysto sportowej przyniosły także wymierny efekt w postaci rozwoju długotrwałej współpracy instytucji i ludzi po obydwóch stronach granicy. Ostatnim przedsięwzięciem projektu będzie wspólna wycieczka piesza na szczyt „PRADZIAD” w połowie kwietnia 2015r.
 

Otwórz