Zbliża się Dzień Dawcy Szpiku w Paczkowie

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Zbliża się Dzień Dawcy Szpiku w Paczkowie

W ramach przygotowań do Olimpiady Promocji Zdrowia i Zdrowego Stylu Życia PCK, młodzież paczkowskiego liceum zorganizowała 4 marca br. spotkanie informacyjne przed DNIEM DAWCY SZPIKU w PACZKOWIE.

Dzień Dawcy Szpiku w Paczkowie będzie miał miejsce 11 marca br., w godz. od 9:00 do 15:00, w budynku Zespołu Szkół w Paczkowie (ul. Kołłątaja 9).

Wymaz DNA będzie pobierany pałeczkami z policzka. Chętni zostaną zarejestrowani, by ofiarować SIEBIE i uratować życie drugiemu człowiekowi.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, jednak jej koszt wynosi 250 zł. Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz
sfinansuj częściowo jej koszt. Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 654 000 (styczeń 2015) potencjalnych dawców szpiku, a już 1 733 (styczeń 2015)  osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

Liczymy na szeroki odzew!  

Otwórz