Wieża Ratuszowa zostanie wyremontowana!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Wieża Ratuszowa zostanie wyremontowana!

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach priorytetu  Dziedzictwo kulturowe - Ochrona zabytków.

Celem priorytetu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne.

W wyniku I naboru wsparcie finansowe otrzymało kilkadziesiąt zabytków, w tym właśnie Gmina Paczków, która wywalczyła środki w wysokości 100 tysięcy złotych na remont konserwatorski Wieży Ratuszowej.

Warto przypomnieć, że w lipcu 2013r. nawałnica, która przeszła przez Paczków dokonała zniszczenia zwieńczenia wieży tj.  ganku i murowanego ostrosłupowego hełmu z iglicą. To dobra wiadomość, gdyż od tego czasu punkt widokowy został zamknięty ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Po wykonaniu prac będziemy mogli znów podziwiać piękną wieżę renesansową , który stanowi znakomity punkt widokowy na panoramę całego miasta.

Jednocześnie Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Ewangelisty w Paczkowie została dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą łącznie 260 tys. zł.  Dzięki projektom, które złożyła parafia zostanie przeprowadzona konserwacja wieży gotyckiego kościoła pw. św. Jana Ewangelisty w Paczkowie (ściana północna i wschodnia 3 kondygnacje od góry) oraz  II etap konserwacji ołtarzu z kaplicy Maltitzów  (rekonstrukcja złoceń).

Na naszej witrynie internetowej będziemy na bieżąco informować o przebiegu prac remontowych na Wieży Ratuszowej i w kościele pw. św. Jana Ewangelisty. 

Otwórz