Obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa w Paczkowie

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa w Paczkowie

We wtorek, 2 grudnia br. w paczkowskiej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej obchodzone były Dni Honorowego Krwiodawstwa.

Na obchody zaproszeni zostali goście na czele z Grzegorzem Jasiokiem - Sekretarzem Gminy Paczków, Stanisławą Kosmal - Członkiem Opolskiego Oddziału Okręgowego PCK, Teresą Stopyrą - Prezesem ZOR PCK w Otmuchowie, Zygmuntem Małeckim - Kierownikiem Oddziału Terenowego RCKiK w Nysie, Mieczysławem Fludrem - Prezesem Spółki  FAMAD oraz Zbigniewem Mularczykiem - Dowódcą JRG PSP.

Od kilkudziesięciu lat w Polsce obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa. W tym okresie każdego roku w szczególny sposób pamięta się o wszystkich, którzy w ten niepowtarzalny sposób, zupełnie bezinteresownie i szczerze pomagają innym ludziom. Należy pamiętać, że niejednokrotnie oddanie krwi jest równoznaczne z uratowaniem ludzkiego życia. W tych dniach w szczególny sposób zachęca się osoby, które jeszcze nigdy nie oddawały krwi, aby przyłączyły się do akcji Honorowego Krwiodawstwa lub przystąpiły do rejestracji w Krajowym Banku Dawców Szpiku Kostnego.

Podczas uroczystości pan Sławomir Wandzel - Prezes Klubu HDK PCK przy FAMAD w Paczkowie złożył sprawozdanie z działalności za 2014 rok. Poinformował, że członkowie klubu oddali za III kwartały ponad 60 litrów krwi oraz brali udział w rejonowych i wojewódzkich zawodach sportowych. Zorganizowane zostały cztery otwarte akcje poboru krwi, w których uczestniczyło 96 osób oraz dwie imprezy rekreacyjno-sportowe dla rodzin krwiodawców.

Podczas uroczystości w dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny  – bezinteresowne długoletnie oddawanie krwi pani Stanisława Kosmal z Zarządu Okręgowego PCK wręczyła odznaki Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi. Odznakę otrzymał:
- po oddaniu 18 litrów krwi: Sławomir Wandzel i Leszek Kłap,
- po oddaniu 12 litrów krwi: Franciszkek Kupczak,
- po oddaniu 6 litrów krwi: Bartłomiej Jakus.


Uhonorowano również podziękowaniami sprzymierzeńców Stowarzyszenia. Z programem artystycznym wystąpili uczniowie z paczkowskich szkół (PSP nr 2, PSP nr 3, Publiczne Gimnazjum). Zebranym zostały wręczone  świąteczne upominki wykonane przez członków szkolnych kół PCK. Krwiodawcom dziękowano za aktywność i zaangażowanie w bezinteresowną, szlachetną pomoc drugiemu człowiekowi, okazywaną z dobroci serca.   

   

Otwórz