Zabawa, ruch i improwizacja

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Zabawa, ruch i improwizacja

Stowarzyszenie Młodych Gminy Paczków ALTERNA zorganizowało warsztaty teatralne dla dzieci, nauczycieli oraz instruktorów.

10 października w sali Ośrodka Kultury w Paczkowie trwały warsztaty pn. „Zabawa, ruch i improwizacja jako podstawowe czynniki w edukacji teatralnej dzieci i młodzieży” oparte o program autorski pana Waldemara Lankaufa.

Waldemar Lankauf jest z wykształcenia polonistą, z zamiłowania reżyserem  teatralnym. Założył kilka teatrów amatorskich, m.in. w Głubczycach, gdzie mieszka i pracuje. W skład zajęć, które przeprowadził w Paczkowie wchodziły zestawy ćwiczeń relaksujących, działających na wyobraźnię, budujących zaufanie w grupie oraz poprawiających koncentrację i pamięć. We wszystkich proponowanych ćwiczeniach położono akcent na rolę zabawy w pierwszym kontakcie dziecka z teatrem.

Zajęcia wzbogacone zostały o improwizacje ruchowe inspirowane tematami muzycznymi (muzyka filmowa i teatralna). Duży nacisk położono też na wyjaśnienie uczestnikom zajęć wielofunkcyjności podmiotu (tzw. animacja przedmiotu) oraz poszukiwaniu teatralności w codziennych sytuacjach życiowych (tzw. teatralizacja) np. sprzątania, mycia naczyń, spaceru z psem, itp.

Warsztaty zakończono ćwiczeniami wprowadzającymi do podstawowych zadań aktorskich w planie żywym, tzw. „bycie” w roli. Prowadzący warsztaty Waldemar Lankauf bardzo wysoko ocenił zaangażowanie w zajęcia wszystkich uczestników, którzy współtworzyli warsztaty teatralne.

W zajęciach udział wzięły grupy teatralne: Stowarzyszenia Alterna, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3, Świetlicy Wiejskiej z Unikowic i Gościc, Wiejskiego Domu Kultury z Kamienicy, Dziewiętlic oraz Trzeboszowic.
 

Otwórz