Rozpocznij lato w średniowiecznym klimacie Paczkowa

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Rozpocznij lato w średniowiecznym klimacie Paczkowa

28 czerwca rozpocznie się pierwsza odsłona tegorocznego FESTYNU POGRANICZA, czyli PIKNIKU RYCERSKIEGO, który odbędzie się na paczkowskich plantach miejskich przy Bramie Nyskiej.

Impreza nawiązuje swoją tematyką do średniowiecznego klimatu Paczkowa i na kilkanaście godzin przenosi wszystkich jej uczestników do zamierzchłych czasów sprzed kilku stuleci.Obchody Pikniku Rycerskiego rozpoczną się o godz. 11:00 pokazem pn. „Igraszki z katem” przygotowanym przez Katostwo Nyskie. Zaprezentowane zostaną  m.in. rzemiosła i repliki stosowanych narzędzi oraz urządzeń tortur.  Natomiast o godz. 13:00 ulicami miasta przemaszerują średniowieczni rycerze, rzemieślnicy, mieszczanie, białogłowy, trubadurzy i grajkowie.

W programie przewidziano m.in. warsztaty rzemiosła i rękodzieła ludowego (garncarskie, wikliniarskie, malowanie na szkle) przygotowane i prowadzone przez Muzeum Wsi Opolskiej. W godzinach od 15:00 do 19:00 będą miały miejsce m.in. wielkie paczkowskie turnieje rycerskie, pokazy tańców dawnych, pokaz strzelania z broni czarno prochowej, pokaz umiejętności kuglarskich, turniej drużyn rycerskich – Buhurt. Niezwykle widowiskową częścią programu będzie oblężenie Paczkowa, czyli bitwa o miasto, która rozpocznie się o godz. 20:00. W godzinach nocnych, na zakończenie imprezy  uczestnicy imprezy zobaczą widowisko walki i ognia oraz pokaz tańca ognia, gdzie artyści będą tańczyć z pochodniami i wykonywać ewolucje przy dźwiękach muzyki.

Sceneria zabytkowego "Polskiego Carcassonne" jest idealnym miejscem do organizacji tego typu przedsięwzięć, dlatego w dniach od 28 do 29 czerwca na paczkowskim rynku zostanie zorganizowany Jarmark Staroci, który znakomicie wpisuje się w historyczną koncepcję całej imprezy. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia i nabycia starych przedmiotów, które mają swój urok i duszę. Jednocześnie zachęcamy wszystkich wystawców i kolekcjonerów z kraju i zagranicy do wystawienia swoich „skarbów”.  Cały czas można zgłaszać chęć uczestnictwa  w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie, pod nr tel. 77 431 62 32 lub adresem e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Koszt stoiska to symboliczne 10zł za cały dzień.


Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą wkroczyć do świata średniowiecza i poznać bliżej historię Paczkowa już w ten weekend tj. od 28 do 29 czerwca na Piknik Rycerski połączony z Jarmarkiem Staroci.

Jednocześnie wszyscy goście i mieszkańcy mogą zwiedzać  Ścieżką Widokową Bramy Nyskiej oraz wejść na Wieżę Wrocławską, z której każdy będzie mógł zobaczyć roztaczający się ze szczytu wieży piękny widok na miasto. Zachęcamy również do odwiedzenia Domu Kata, czyli Centrum Informacji Turystycznej - legendarnej siedziby miejskiego oprawcy przy ulicy Wojska Polskiego 23.

Piknik Rycerski jest imprezą cykliczną, na stałe wpisaną w kalendarz imprez organizowanych przez Gminę Paczków. Jesteśmy bardzo zafascynowani dziejami średniowiecznego rycerstwa, dlatego też próbujemy zarazić tą pasją przybywających do nas gości, którzy mamy nadzieję dobrze będą  bawić się na tegorocznej edycji imprezy.