Uroczyste obchody 100-lecia kościoła w Kamienicy

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Uroczyste obchody 100-lecia kościoła w Kamienicy

Każda okrągła rocznica istnienia kościoła, czy parafii staje się okazją do tego, by świętować. Wyjątkowo sprzyjające okoliczności do świętowania w minioną niedzielę mieli mieszkańcy Kamienicy, których kościół parafialny obchodził 100-lecie istnienia.

Przypomnijmy zarys dziejów świątyni, a mianowicie pierwsze wzmianki o istnieniu kościoła pojawiają się w 1326 r., natomiast od 1579 r. parafia w Kamienicy została filią parafii Gościce. Ponowne utworzenie parafii miało miejsce w 1850 r. Przed 100 laty, w 1914 roku wybudowano kościół parafialny pw. św. Jerzego na miejscu poprzedniego, wczesnogotyckiego. Kościół otoczony jest ogrodzeniem kamiennym, murowanym z XVI w., XVIII w oraz dwiema bramami: południową z XVI w., przebudowana w XVIII w. z renesansową attyką oraz obrazem Świętego Jerzego zabijające smoka i wschodnią z XVIII w. ze stojącą obok drewnianą wieżyczką. Są to pozostałości po XIV-wiecznym drewniano-kamiennym kościele wzmiankowanym w 1666 roku również pw. św. Jerzego. Przed bramą południową, od strony ulicy znajduje się XIV-wieczny krzyż pokutny.

Od kilku tygodni w Kamienicy trwały prace powołanego z tej okazji Komitetu Obchodów 100-lecia kościoła św. Jerzego. Prace Komitetu nadzorował ks. Proboszcz Marek Zając, a ich owocem był plan obchodów jubileuszu.

Obchody rocznicy rozpoczęły się dwugodzinnym nabożeństwem w dn. 22 czerwca, z udziałem Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Czai oraz księży ze wszystkich parafii w Gminie Paczków.  Obecni byli też Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski oraz Wiceburmistrz Paczkowa Grzegorz Jasiok. Gośćmi specjalnymi uroczystości byli dawni mieszkańcy i założyciele kościoła w Kamienicy, aktualnie mieszkający w Niemczech, którzy przeznaczyli na rzecz parafii darowiznę pieniężną w związku z renowacją organów kościelnych.

Po Mszy Świętej, goście zostali zaproszeni na poczęstunek do Wiejskiego Domu Kultury w Kamienicy, gdzie Koło Gospodyń Wiejskich zaprezentowało również swoje rękodzieła koronkowe. Po południu o godz. 16:00 odbył się koncert chóru CAPRICOLIUM w ramach XII Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga, który uświetnił cały przebieg uroczystości. Chór założony i prowadzony jest przez Jana Dolnego w głuchołaskim liceum od 18 lat. Całe wydarzenie zakończyło się w godzinach wieczornych i upłynęło w przyjaznej atmosferze wypełnionej wspomnieniami z życia parafii.    

Wyrażamy uznanie dla wspólnoty parafii św. Jerzego w Kamienicy, w szczególności dla organizatorów tj. Księdza Proboszcza, Rady Parafialnej, Sołtysa, Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamienicy oraz wszystkich mieszkańców zaangażowanych  w przygotowanie 100-lecia istnienia kościoła. Jednocześnie życzymy wszystkim mieszkańcom Kamienicy trwania w zdrowiu i wspólnym działaniu na rzecz miejscowości i parafii przez kolejne, długie lata.  

 

Otwórz