W Paczkowie dyskutowano nad marką Pomników Historii

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności W Paczkowie dyskutowano nad marką Pomników Historii

Czwarta edycja corocznych spotkań zarządców Pomników Historii z całej Polski odbyła się 4-5 czerwca br. pod hasłem Marka POMNIK HISTORII narzędziem promocji? Jak wykorzystać pomniki historii jako instrument promocji? Jak sprawić, aby pomniki historii zagościły na stałe w świadomości Polaków?

Obrady tegorocznego zjazdu odbyły się 4 czerwca w Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. Z inicjatywy Burmistrza Paczkowa Bogdana Wyczałkowskiego już w ubiegłym roku pojawiła się  propozycja organizacji konferencji w Paczkowie. Przy współpracy naszych samorządowców z Gminą Nysą oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa pomysł został zrealizowany.

Sympozjum rozpoczęto o godz.10:00 powitaniem licznie przybyłych gości przez Wiceburmistrza Paczkowa Grzegorza Jasioka. Następnie słowo wstępne wygłosił Wicewojewoda Opolski Antoni Jastrzembski oraz Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzata Rozbicka. Głos zabrał również Burmistrz Leśnicy  Łukasz Jastrzembski, który poza Paczkowem i Nysą, jest trzecim przedstawicielem zarządców Pomników Historii na Opolszczyźnie.

W ramach programu z referatami wystąpili przedstawiciele miast: Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania, Wrocławia, Zamościa, Torunia i Warszawy. Pierwszym z prelegentów był Dyrektor Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w Poznaniu pan Robert Mirzyński, który zaprezentował Bramę Poznania, czyli pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. Zapoznał gości z nowym kierunkiem zwiedzania, łączącym tradycję z nowoczesnością. Od 9 lat w Poznaniu realizowany jest pomysł na Trakt Królewsko-Cesarski – kompleksowo oznaczoną trasę turystyczną, łączącą 36 obiektów na dł. 4,5 km, wpisanych w przestrzeń historyczną będącą na liście Pomników Historii. Trakt łączy się z Bramą Poznańską, której ekspozycje są źródłem narzędzi do poznania lub ponownego odkrycia zabytkowej przestrzeni.

Kolejną prelegentką była pani Katarzyna Hawrylak – Brzezowska - Miejski Konserwator Zabytków we Wrocławiu, która przedstawiła referat pn. „Wrocław – dwa pomniki w sieci. Czy mały znaczek coś może?”. Szczególnie ciekawym dla nas pomysłem ze strony Wrocławia była propozycja utworzenia sieci „Szlakiem Zespołów Staromiejskich”, które wpisane są na listę Pomników Historii.  W przedstawionym projekcie szlak łączyłby miasta takie jak: Gdańsk, Chełmno, Toruń, Warszawa, Kazimierz Dolny, Lublin, Zamość, Kraków, Paczków, Wrocław i Poznań. Mamy nadzieję, że ciekawa inicjatywa zostanie w przyszłości wcielona w życie, znalezienie się w tak doborowym towarzystwie stwarza doskonałą okazję na dotarcie do szerszego grona turystów w Polsce, ale i za granicą.   Kolejni referenci w osobach: Huberta Mącika – Miejskiego Konserwatora Zabytków, Tomasza Kossowskiego – Z-cy Prezydenta Zamościa, Wiesława Bielaskiego – Z-cy Prezydenta Gdańska, Mirosławy Romaniszyn – Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu, Małgorzaty Gmiter – Z-cy Dyrektora Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, Stanisława Dziedzica – Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Kraków, Marcina Rembacza – ogólnopolskiego koordynatora Europejskich Dni Dziedzictwa przedstawili interesujące wkłady dotyczące zagadnień łączących wszystkie Pomniki Historii. 

W ostatniej części konferencji  Wiceburmistrza Paczkowa przedstawił ofertę turystycznej perły Opolszczyzny, a  następnie zaprosił uczestników do zwiedzania polskiego Carcassonne. 

Oprócz prezentacji „Zespołu staromiejskiego ze średniowiecznym systemem fortyfikacji w Paczkowie”, przedstawiono również jedyną w regionie winnicę Hople Paczków, której właścicielem jest pan Marcin Biernacki, który towarzyszył gościom podczas całej konferencji.  Pan Biernacki  zapoznał gości z powstającym Metamuzem Motoryzacji i planowaną galerią obrazów lokalnych artystów. Właściciele zamierzają już jesienią tego roku udostępnić obiekt turystom.

W drodze powrotnej do hoteli w Nysie uczestnicy spotkania odbyli spacer po Starym Paczkowie, a w rolę przewodnika wcielił się pan Ryszard Wilczyński – Wojewoda Opolski, który przedstawił walory historyczno-krajobrazowe miejscowości oraz pomysł włączenia wsi do Krajowej Sieci Najpiękniejszych Wsi.

Drugi dzień 4. Spotkania Opiekunów Pomników Historii miał miejsce w Nysie, gości powitała Burmistrz Nysy pani Jolanta Barska. Goście mieli możliwość zwiedzenia miasta, w tym szczególnie: Bazyliki św. Jakuba i Agnieszki, Dzwonnicy i Skarbca św. Jakuba, Kościoła św. Piotra i Pawła. Następnie spacerowano po Rynku Solnym, podziwiając najważniejsze zabytki: Pałac Biskupi, Dwór Biskupi, dawna Komendantura, Kościół Wniebowzięcia NMP oraz byłe kolegium jezuickie. Wizytę zakończono prezentacją Centrum Badawczo-Edukacyjnego Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie uczestników powitała rektor uczelni pani dr hab. inż. Zofia Wilimowska oraz zwiedzeniem Wieży Ciśnień.  Zakończenia 4. Spotkania Opiekunów Pomników Historii dokonano w Bastionie Św. Jadwigi.

Pomnik Historii to niezwykle prestiżowe wyróżnienie ustanawiane od 1994 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej. Do dziś tytuł ten nadano 55 zabytkom. Celem corocznych spotkań jest wspieranie współpracy opiekunów Pomników Historii, potencjału tych miejsc i ich roli w rozwoju lokalnym oraz wymiana doświadczeń i wypracowywanie dobrych wzorców w zarządzaniu dziedzictwem kulturowym. Mamy nadzieję, że wypracowane propozycje wykorzystania marki Pomnika Historii staną się odpowiednimi narzędziami promocji, które pozwolą na stałe zagościć w świadomości Polaków.

Otwórz