Fantazyjne potrawy KGW z Kamienicy wysoko nagrodzone

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Fantazyjne potrawy KGW z Kamienicy wysoko nagrodzone

Koło Gospodyń Wiejskich z Kamienicy co roku bierze udział w różnego rodzaju konkursach i imprezach promujących dziedzictwo kulinarne naszego regionu.

Tym razem Panie należące do KGW w Kamienicy odwiedziły Łosiów podczas trwających tam Międzynarodowych Targów Ogrodniczych „Wiosna Kwiatów”. W ramach imprezy odbył się konkurs  pn. „Kurczak w domu i szkole nie tylko w rosole” zorganizowany przez Krajową Federację Hodowców Drobiu i Producentów Jaj z Torunia oraz Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Projekt w głównej mierze skierowany był do stołówek, właścicieli lokali gastronomicznych, kół gospodyń wiejskich, a także firm kateringowych.

Koło z Kamienicy zaprezentowało fantazyjną potrawę z kurczaka - roladę serowo-szpinakową z piersią z kurczaka. Komisja konkursowa, w skład której wchodzili między innymi Tomasz Jakubiak, szef kuchni i prowadzący program „Jakubiak w sezonie”, w telewizji Kuchnia +, oraz członkowie prezydium Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj - Stanisław Olszewski i Jerzy Chłodnicki, miała ciężki orzech do zgryzienia przy wyłanianiu laureatów konkursu.

Mimo licznego grona uczestników konkursu doceniono Panie z Kamienicy z ich smakowitą potrawą w kategorii – śniadania, którą nagrodzono II miejscem. Wszyscy uczestnicy konkursu dostali nagrody ufundowane przez Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego.    

Koło Gospodyń uczestniczyło już w tym roku w imprezach związanych z popularyzacją tradycji i dań regionalnych. Panie zaprezentowały np. „Potrawę z kurczaka z elementem wojskowym” w Jednostce Wojskowej w Brzegu podczas 15. Biesiady Wielkanocnej oraz 3 potrawy wielkanocne podczas Konkursu „Wielkanocny produkt kulinarny” organizowanym przez Nyskie Księstwo Jezior i Gór na Zamku w Otmuchowie.

Składamy serdeczne gratulacje dla Koła Gospodyń Wiejskich z Kamienicy, których działalność cały czas zdobywa uznanie wśród miłośników i znawców dziedzictwa kulinarnego naszego regionu.

Poniżej podajemy przepis na roladę serowo-szpinakową z piersią z kurczaka wg KGW Kamienica:

Składniki:
- 30 dag żółtego sera tartego na grubych oczkach,
- 4 jaja,
- 1 szklanka majonezu,
- 20 dag szpinaku,
- 35 dag piersi z kurczaka,
- sól, pieprz, czosnek

Przygotowanie: Do startego sera, wbijamy jaja i mieszamy z majonezem, dzielimy na 2 części. Do jednej części dodajemy uduszony, mielony szpinak z czosnkiem. Masę pierwszą wlewamy na wyłożoną pergaminem blachę pieczemy ok. 20minut. Następnie tak samo pieczemy drugą część ze szpinakiem. Mięso myjemy, osuszamy, przekrawamy w poprzek na pół, rozbijamy i doprawiamy solą, pieprzem. Gorące upieczone placki wkładamy jedno na drugie, na wierzch układamy mięso i zwijamy roladę. Następnie zapiekamy w piekarniku na 30 min. w temperaturze 180st. Wyciągamy z piekarnika, zostawiamy do wystygnięcia i kroimy na porcje na śniadanie. Smacznego! 

 

Otwórz