W nagrodę za wiedzę o Paczkowie zwiedzili Zamek w Mosznej i Rogowie Opolskim

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności W nagrodę za wiedzę o Paczkowie zwiedzili Zamek w Mosznej i Rogowie Opolskim

Uczestnicy tegorocznego Turnieju Wiedzy o Paczkowie, w nagrodę za trud włożony w przygotowanie do tej rywalizacji, wybrali się na wycieczkę do Mosznej i Rogowa Opolskiego.

Przypomnijmy, że Turniej Wiedzy o Paczkowie organizuje od 1982 roku paczkowska Biblioteka Publiczna. Jest to jedna z form edukacji regionalnej, obejmującą zagadnienia historyczne, mikrogeograficzne, mikroekologiczne oraz wiedzę o kulturze i społeczności Paczkowa i jego okolic. Turniej utrwalił się w tradycji Paczkowa, ma już swoją renomę i na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszej gminie.

W poniedziałek – 12 maja grupa kilkunastu uczniów, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji Turnieju, "odebrała" ufundowaną przez Burmistrza Gminy Paczków nagrodę. W tym roku uczestnictwo w rywalizacji premiowane było wycieczką do Zamku w Mosznej oraz Zespołu Zamkowo-Parkowego w Rogowie Opolskim.

Pałac w Mosznej to zabytkowa rezydencja śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, dawnych potentatów przemysłowych. Jest to jeden z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Obiekt przyciąga również swoim ponad dwustuhektarowym parkiem, w którym znajdują się m.in. trzystuletnie okazy dębów. Zawodnicy pod opieką nauczycieli i organizatorów Turnieju zwiedzili Zamek w Mosznej, który zgodnie z fantazją Franza Huberta, ma 365 pomieszczeń i 99 wież, z których słynie.

Następnie uczniowie odwiedzili Zamek w Rogowie Opolskim, który powstał na początku XVII wieku. Z czasem zamek został przebudowany na pałac, a w XIX wieku otoczony ładnym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim, który to można podziwiać do dnia dzisiejszego. Dodatkowym obiektem na terenie parku jest Dom pod Kogutkiem, zbudowany na początku XX wieku. Obecny Zespół Zamkowo-Parkowy w Rogowie Opolskim jest własnością Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. W zamku mieszczą się najcenniejsze zbiory biblioteczne: starodruki, rękopisy, grafika i kartografia zabytkowa. Uczniowie zwiedzili również stałą wystawę poświęconą historii książki.

Wycieczkę można zaliczyć do udanych - pogoda dopisała, cel wyprawy również. Pozostaje mieć nadzieję, że laureaci XXXII Turnieju Wiedzy o Paczkowie nie tylko spędzili miło czas, ale również sporo wynieśli z tej edukacyjnej eskapady.

Otwórz