OROT gościł w dawnym Księstwie Nyskim

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności OROT gościł w dawnym Księstwie Nyskim

W tym roku Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna obchodziła 10-lecie istnienia. Z tej okazji , 24 października w Nyskim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala, której częścią był Kongres Turystyczny pn. „Wielokulturowość w Turystyce”.

Jubileusz był okazją do podsumowania pracy Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w kreowaniu pozytywnego i atrakcyjnego wizerunku regionu. Podczas Kongresu przyznano odznaczenia Ministra Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki”, które wręczała Katarzyna Sobierajska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Odznaczenia przyznawano również „Za Zasługi dla Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej” oraz przyznano certyfikat OROT 2013 w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Śląska Opolskiego.

Podczas imprezy odbyła się prezentacja i degustacja lokalnych produktów kulinarnych przygotowanych przez Lokalną Grupę Działania „Nyskie Księstwo Jezior i Gór”. Naszą Gminę reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Kamienicy, które przygotowało „książęcy przysmak” – czyli kolorowy szaszłyk. 

Gala zakończyła się panelem trzech warsztatów o następujących tematach:
1)     „Wielokulturowość w Turystyce”,
2)    „Turystyka transgraniczna - szanse i perspektywy rozwoju”, 
3)    „Innowacyjność przedsiębiorstw turystycznych na obszarach przygranicznych - obszary, determinanty, sposoby pozyskania finansowania”.

Drugiego dnia obchodów - 25 października w ramach Study Tour po Ziemi Nyskiej, wszystkim przybyłym gościom zaprezentowane zostały największe atrakcje turystyczne dawnego Księstwa Nyskiego, czyli miejscowości Nysa, Paczków i Otmuchów.

W samo południe, pod budynkiem ratusza przybyłych gości przywitał Pan Grzegorz Jasiok - Z-ca Burmistrza. Zaprosił do wspólnego zwiedzania „Polskiego Carcassonne” i poczucia  średniowiecznego klimatu Paczkowa. Członkowie kongresu  piesze zwiedzanie rozpoczęli od oglądania rynku oraz kościoła  pw. Św. Jana Ewangelisty.

Biuro TeraTour z Paczkowa zagwarantowało zwiedzającym opiekę przewodnika oraz ciekawy program wycieczki po Paczkowie. Podróż miała na celu przez 1,5 godziny przenieś wszystkich jej uczestników do zamierzchłych czasów sprzed kilku stuleci. Dlatego podczas przejścia po drewnianej galerii spacerowej, znajdującej się na murach przy Bramie Nyskiej,  turystów przywitali rycerze.

Natomiast przy Domu Kata na gości czekała żona Kata, która zaprosiła do zwiedzania ”swojego domu” i poczęstowała gości lokalnym chlebem ze smalcem. Grupa dotarła do Muzeum Gazownictwa, gdzie Pan Wojciech Kalfas przekazał gościom „w pigułce” niuanse historyczne muzeum oraz zaprezentował najciekawsze eksponaty. Study tour po Paczkowie zakończyło się  godzinach popołudniowych w pięknych pomieszczeniach winnic Pana Marcina Biernackiego, gdzie odbyła się degustacja win.

Sceneria zabytkowego "Polskiego Carcassonne" stała się idealnym miejscem do uczczenia 10-lecia OROT-u oraz okazją do zaprezentowania bogactwa kulturowego Paczkowa, należącego do dawnego Księstwa Nyskiego. 

Otwórz