Ścieżka widokowa padła ofiarą złodziei

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Ścieżka widokowa padła ofiarą złodziei

Nasze najmłodsze dzieło rewitalizacyjne - ścieżka spacerowa wybudowana na murze obronnym przy Bramie Nyskiej, stała się obiektem aktów wandalizmu i, co gorsza, ataków złodziei.

Zaczęło się od wejść, co warte podkreślenia na zamkniętą, drewnianą konstrukcję i korzystania z niej przez nieuprawnione osoby, w tym również dzieci i młodzież. Okazało się, że projektant ścieżki nie docenił sprawności paczkowian, którzy wdrapując się po kutych kratach, stanowiących zamknięcie obiektu, przedostają się na drewniany ganek galerii.

Zmusiło to władze gminy do zlecenia wykonania dodatkowych konstrukcji stalowych uniemożliwiających wizyty niepożądanych gości. Zamówione elementy powinny zostać zamontowane jeszcze w tym tygodniu. Wydawałoby się, że nic gorszego naszej nowej atrakcji turystycznej przytrafić się nie mogło. Nic bardziej mylnego.

13 września, w trakcie rutynowej kontroli budowli pracownicy Urzędu Miejskiego stwierdzili brak instalacji odgromowej. Złodzieje zdemontowali i ukradli łącznie ok. 80 metrów miedzianych elementów stanowiących zabezpieczenie ścieżki przed wyładowaniami atmosferycznymi. Wartość skradzionego odgromu szacowana jest na ok. 7000 zł. W tym wypadku włamywacze wykazali się zdolnościami alpinistycznymi, bowiem piorunochron zamontowany był na szczycie dachów, gdzie nie ma bezpośredniego wejścia. Na szczęście złodziejom brakło odwagi albo odpowiedniego sprzętu, żeby zdemontować i ukraść odgrom z baszty Bramy Nyskiej.

Na tym nie koniec. Kolejna, na szczęście nieudana, próba kradzieży została zauważona przez pracownika Urzędu miesiąc po pierwszej kradzieży. Tym razem grabieżcy byli na tyle zuchwali, że rozłożyli sobie złodziejskie zadanie na dwa dni. Zdemontowane świetlówki z lamp stanowiących iluminację ścieżki, schowane były w zakamarku drewnianej konstrukcji ścieżki. Na szczęście przebiegły plan został odkryty w dobrej chwili.

Apel – zadbajmy o wspólne dobro oraz reagujmy na niepokojące nas sytuacje. Zapobiegajmy szerzeniu się kradzieży, dążmy do tego, aby złodziej poniósł konsekwencję swojego czynu. Warto wykonać telefon na Policję i do Straży Miejskiej, jeżeli jesteśmy świadkami karygodnych występków, nie bądźmy obojętni.

Otwórz