Sprzeciwiają się cierpieniu zwierząt

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Sprzeciwiają się cierpieniu zwierząt

Protest czytelników miesięcznika „Mój Pies” przeciwko wiązaniu psów na stałe na łańcuchach organizowany był w miniony weekend na terenie całego kraju.

W niedzielę, 15 września, w naszym mieście odbył się happening w ramach ogólnopolskiej kampanii "Zerwijmy łańcuchy!". Od 2010 roku Paczków co roku znajduje się na mapie akcji.

Również w tym roku, dzięki zaangażowaniu pani Maryli Ciołki oraz Magdaleny Moroń do miast uczestniczących w wydarzeniu dołączyło "Polskie Carcassonne". Na paczkowskim Rynku w pobliżu wieży ratuszowej pojawiła się buda, do której od godz. 12:00 do 14:00 każdy mieszkaniec w geście protestu przeciwko trzymaniu psów na uwięzi, mógł się przywiązać. Była to okazja do zobaczenia, jak wygląda świat z perspektywy psa łańcuchowego.

Happening miał na celu zwrócenie uwagi Polaków na problem stałego trzymania zwierząt na łańcuchach, które jest:
niezgodne z prawem - według Ustawy o Ochronie Zwierząt „trzymanie zwierząt na uwięzi, która powoduje u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz nie zapewnia możliwości niezbędnego ruchu" jest znęcaniem się – a znęcanie się jest karalne. Pies nigdy niespuszczany z łańcucha nie ma „możliwości niezbędnego ruchu”,
niehumanitarne - ból, pragnienie, głód, strach i samotność pies odczuwa tak samo jak człowiek – a wszystko to cierpi uwiązany na stałe na łańcuchu; łańcuch jest ciężki, odkształca psu kręgi szyjne, często wrasta w szyję, a zimą do niej przymarza (zwłaszcza jeśli jest założony bez obroży); długowłose psy cierpią na odparzenia, bo latami nie były czesane, a nieścierane w ruchu pazury boleśnie utrudniają chodzenie; poza tym psy dotykają te same schorzenia co ludzi, spowodowane brakiem ruchu,
niebezpieczne dla ludzi – pies uwiązany od szczeniaka nie poznał świata, więc wszystkiego się boi, a łańcuch nie pozwala mu uciec; dlatego taki sfrustrowany zwierzak częściej gryzie, i to nawet swoich właścicieli.


Szczególne podziękowania należą się uczniom oraz nauczycielom Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Paczkowie, którzy przygotowali bardzo pomysłowe transparenty i plakaty promujące akcję, a także zaangażowali się w przedsięwzięcie „Zerwijmy  łańcuchy w Paczkowie”.

Widząc psa na łańcuchu:
•    przyjrzyj się, czy ma miskę z wodą, szczelną budę z wystarczająco dużym otworem i łańcuchem dość długim, by mógł do niej wejść, czy nie jest wychudzony, wyłysiały czy skołtuniony, czy nie wygląda na chorego, czy nie stoi po kostki w błocie lub własnych odchodach
•    jeśli zauważysz którąś z wymienionych rzeczy, zawiadom jedną z organizacji pro-zwierzęcych, np. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (tel. +22 825 75 35) straż miejską (986), policję (997), wolontariuszy na psich forach internetowych.
 

Otwórz