Tegoroczne Żniwnioki w Paczkowie

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Tegoroczne Żniwnioki w Paczkowie

„Ojczyzna - kiedy myślę – słyszę jeszcze dźwięk kosy, gdy uderza o ścianę pszenicy”. – Jan Paweł II

Dożynki są okazją do wyrażenia wdzięczności, radości oraz poczucia dumy z pracy polskiego rolnika. Święto symbolizuje radość i odpoczynek po ciężkiej pracy, dlatego 31 sierpnia odbyła się tradycyjna impreza ludowa, połączona z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.

 Po raz pierwszy Festyn Pogranicza 2013 połączono ze Świętem Plonów. Festyn trwający w okresie wakacyjnym składał się z trzech imprez: Pikniku Rycerskiego, AeroPikniku oraz Żniwnioków. Tegoroczne, dożynkowe obchody znajdowały się na placu przy Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie.

Wydarzenie rozpoczęło się od godziny 10:00 warsztatami rzemiosła i rękodzieła ludowego prowadzonymi przez Muzeum Wsi Opolskiej. Dzieci oraz młodzież licznie brały w nich udział, wykazując się dużym zaangażowaniem i pomysłowością. O godz. 12:00 odbyła się uroczysta msza dożynkowa w kościele p.w. Św. Jana Ewangelisty. Po jej zakończeniu - około godz. 13:00 korowód dożynkowy przeszedł na plac Ośrodka Kultury.

Po przywitaniu uczestników oraz przemówieniach okolicznościowych, tradycyjnie wręczono władzom samorządowym chleb z tegorocznych zbiorów. Jak co roku wielkie emocje wzbudził konkurs wieńców dożynkowych. W tegorocznym konkursie wygrała korona przygotowany przez Sołectwo Trzeboszowice, która prezentowała się okazale.

Kolejnym punktem programu była coroczna rywalizacja sportowa pomiędzy poszczególnymi sołectwami. Konkurs składał się z czterech konkurencji: wbijanie gwoździa do drewnianego kołka, rzut kołem ratunkowym, rzut ziemniakiem do celu oraz mierzenie obwodu głowy - „łebskie sołectwo”. Podczas dożynek można było degustować potrawy i odwiedzić okolicznościowe stoiska przygotowane przez poszczególne sołectwa.

Uroczystości dożynkowe wzbogacił występ Paczkowskiej Orkiestry Dętej, Zespołu Tańca i Pieśni Ludowej Nysa, pojawiły się również zespoły: Dziewiętliczanki, ECHO, Kapela Podwórkowa Lewiniacy, Pieczarki. Na zakończenie uroczystości na scenie zagrała kapela JUHAS.

Wszystkim rolnikom, sadownikom, producentom warzyw, działkowcom, pszczelarzom, przetwórcom składamy podziękowania za udane zbiory oraz życzymy dobrej pogody oraz pomyślności w rolniczych rodzinach.
 

Otwórz