Odwiedź Paczków podczas Europejskich Dni Dziedzictwa

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Odwiedź Paczków podczas Europejskich Dni Dziedzictwa

Czy interesuje Cię historia Polskiego Carcassonne? Zbliżają się Europejskie Dni Dziedzictwa – koniecznie odwiedź Paczków.

Ogólnopolska impreza odbywać się będzie w weekendy 7-8 oraz 14-15 września. W tym roku edycja nosi nazwę „Nie od razu Polskę zbudowano”.  Wybór tegorocznego tematu wynika w dużej mierze z faktu, że XXI edycja EDD zbiega się ze 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego.  Również w naszym mieście chcemy uhonorować wydarzenia związane ze wspomnianą rocznicą, a jednocześnie pokazać historię Paczkowa.

Obchody odbywają się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Opolskiego oraz Marszałka Województwa Opolskiego. Koordynatorem obchodów na terenie województwa opolskiego jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, Oddział Terenowy w Opolu.

Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy bezpłatną wystawę fotograficzną pt. „Paczków w fotografiach”, która będzie prezentowana przez dwa tygodnie, począwszy od 7 września w Centrum Informacji Turystycznej –Dom Kata, ul. Wojska Polskiego 23.

Wyjątkowo ciekawą atrakcją EDD w Paczkowie będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania Polskiego Carcassonne z przewodnikiem w dwie soboty - 7 i 14 września, o godz. 12:00 i 14:00. Zwiedzanie Paczkowa obejmować będzie: kościół pw. św. Jana Ewangelisty, mury obronne wraz z wieżami oraz przyległymi parkami, Dom Kata - Centrum Informacji Turystycznej (Izba Pamięci, Izba Kata), kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Już dziś warto zapisać się na darmowe zwiedzanie z przewodnikiem: Biuro TeraTour, Rynek 20 (Dom Plastyka) tel. +48 796 030 025, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Kolejnym punktem imprezy będzie wystawa prac plastycznych paczkowskiej młodzieży pt. „Nie od razu Paczków zbudowano” oraz ekspozycja zbiorów własnych związanych z historią Paczkowa, które można oglądać 14 i 15 września, w godzinach od 10:00 do 15:00 w Bibliotece Publicznej im. Jana Brzechwy w Paczkowie, przy ul. Słowackiego 7.

Współorganizatorem imprezy jest również Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, mieszczące się przy ul. Pocztowej 6, które przygotowało interesującą propozycję, czyli bezpłatne zwiedzanie pod hasłem: „Gazownictwo dawniej i dziś”. Od 7 do 8 września można obejrzeć muzeum, w tym ekspozycje stałe, wystawę gazomierzy w zbiorniku gazu oraz ekspozycję gazowych urządzeń domowych. Atrakcją będzie projekcja filmu fabularyzowanego pt. „Jaśniej i Cieplej – Historia Gazownictwa na Dolnym Śląsku”.

W dniach 7, 8, 14 oraz 15 września br. - zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do udziału w organizowanych Europejskich Dniach Dziedzictwa w Paczkowie.

Plakat do pobrania 

 

Otwórz