Sztuka wciąż żywa - Paczkowskie Warsztaty Twórcze 2013

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Sztuka wciąż żywa - Paczkowskie Warsztaty Twórcze 2013

XIII Międzynarodowe Warsztaty Twórcze - Plener Ceramiczno-Malarski Paczków 2013 właśnie dobiegł końca. Dziewięciu zaproszonych przez Ryszarda Ziółkowskiego twórców pilnie pracowało nad swoimi dziełami w dniach od 16 do 27 lipca w Domu Plastyka - siedzibie Ogniska Artystycznego w Paczkowie.

Tegoroczną edycję paczkowskiego Pleneru Ceramiczno-Malarskiego Paczków 2013 zaszczycili swoją obecnością artyści z Meksyku: Ana Maria Montes de Oca oraz Laura Morales, jak i artyści z Polski: Ewa Walczak-Jackiewicz, Bożena Uryga-Mączyńska, Zbigniew Krygiel, Mirosław Żurawski, Małgorzata Boksa, Lucilla Kossowska, Tadeusz Paszko oraz Ryszard Ziółkowski - inicjator, organizator i główny komisarz imprezy. Ceramicy tworzyli przede wszystkim w głównej siedzibie imprezy - Domu Plastyka. Tymczasem malarze krążyli po uliczkach i zaułkach Paczkowa w poszukiwaniu inspiracji do swoich obrazów. Jedna z malarek Laura Morales z Meksyku stworzyła obraz Madonny z  Guadalupe, który został poświęcony w kościele w Gryżowie (Gmina Korfantów).

Wszyscy uczestnicy 21 lipca odwiedzili Muzeum w Nysie, które posiada bogate zbiory malarstwa, rzeźby i grafiki, gdzie na szczególną uwagę zasługuje galeria malarstwa europejskiego od XV do XIX wieku. Przy blasku świec o wieczornej porze odbył się wieczorek pełen poezji i aforyzmów. Podczas kilku dni warsztatów uczestnicy odwiedzili miejsca takie jak: Gryżów, Uhelna (Czechy), Pałac w Piotrowicach Nyskich, Otmuchów oraz w powstające Muzeum Motoryzacji u Pana Biernackiego w Paczkowie.

Zwieńczeniem warsztatów była wystawa poplenerowa, która miała miejsce 27 lipca o godz. 18:00 w Domu Plastyka, zakończona prezentacją multimedialną w Muzeum Gazownictwa. Wspólnie zgromadzili się artyści oraz osoby zainteresowane sztuką. Burmistrz Paczkowa podziękował wszystkim za uczestnictwo oraz kontynuowanie tego inspirującego przedsięwzięcia. Każdy z artystów zostawił dzieło, które przekazano na pamiątkę sponsorom. Z roku na rok rośnie zainteresowanie sztuką wśród paczkowian, dlatego organizatorzy już teraz zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby w przyszłym roku impreza ponownie pojawiła się w kalendarzu imprez. 

Otwórz