Pamięć o Powstaniu Warszawskim trwa, dziś zawyją syreny

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Pamięć o Powstaniu Warszawskim trwa, dziś zawyją syreny

Od wielu lat w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego dla uczczenia tego szczególnego w historii Polski wydarzenia, która przypada na1 sierpnia, o godz. 17:00 rozbrzmiewać będą syreny alarmowe.

W całej Polsce dla podkreślenia godziny "W"  czyli początku wybuchu Powstania Warszawskiego zawyją syreny, również Gmina Paczków przyłącza się do obchodów 69 rocznicy. W związku z tym paczkowskie jednostki OSP, na około minutę uruchomią syreny alarmowe.

Powstanie Warszawskie było walką o niepodległość Polski i wolność wszystkich Polaków, dlatego szczególnie warto pamiętać o dacie 1 sierpnia 1944r. kiedy na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, ruszyło heroiczne wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Wzięli w nim udział żołnierze AK pochodzący z niemal wszystkich regionów Polski. Szacuje się, że w walkach powstańczych, które trwały nieco ponad dwa miesiące, zginęło ok. 150-180 tys. mieszkańców stolicy. 

Pamiętaj! 1 sierpnia o godz. 17.00, kiedy w całej Polsce zawyją syreny, gdziekolwiek będziesz - zatrzymaj się, uczcij chwilą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za Naszą Wolność. Wyjdź z domu, wysiądź z samochodu, na minutę oderwij się od pracy. Pokaż innym, że pamiętasz!

 

Otwórz