Mammobus we wrześniu w Paczkowie - zbadaj się!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Mammobus we wrześniu w Paczkowie - zbadaj się!

NZOZ Mammo-Med Centrum Diagnostyki i Usług Medycznych z Gdańska zaprasza mieszkanki miasta i gminy Paczków  w wieku 50 do 69 lat na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi – Etap Podstawowy,  finansowane przez Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Badania będą  przeprowadzane w Mammobusie – specjalnie zaprojektowanym na potrzeby mammografii. Rak piersi jest, obok raka szyjki macicy, najczęstszym nowotworem u kobiet. W Polsce od wielu lat wzrasta zachorowalność na raka piersi, zaś w ostatnich latach przyrost ten przybrał na sile. Statystki są zatrważające - rocznie wśród Polek odnotowuje się około 11 tysięcy zachorowań, z czego ponad 5 tysięcy umiera. Oznacza to, że na raka piersi choruje w naszym kraju co piętnasta kobieta, a codziennie ten nowotwór zbiera 13-osobowe "żniwo". Choroba najczęściej wykrywana jest u kobiet między 50 a 69 rokiem życia. Niestety, liczba nowych zachorowań rośnie z roku na rok.

Na pojawienie się nowotworu nie mamy większego wpływu, jednak trzeba pamiętać o badaniach profilaktycznych, które mogą wykryć wczesne stadium choroby. Kobiety powinny wykonywać comiesięczne samobadanie, a przynajmniej raz na dwa lata poddać się badaniu mammograficznemu. W badaniu tym wykorzystuje się promienie rentgenowskie, aby zobaczyć wewnętrzną budowę piersi. W czasie badania wykonuje się 2 zdjęcia każdej z nich. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie jest bolesny i nie uszkadza piersi, dlatego nie ma się czego bać.

W  dniu 10 września 2013 roku (wtorek) - na paczkowskim rynku w pobliżu Ratusza Miejskiego - zaparkuje mammobus, który będzie dostępny dla mieszkanek naszej gminy w godzinach od 9:00 do 13:00 oraz od 14:00 do 17:00. W jego wnętrzu, pod okiem fachowców i w dyskretnych, komfortowych warunkach, siedemdziesiąt kobiet w wieku od 50 do 69 lat będzie mogło wykonać BEZPŁATNE BADANIE MAMMOGRAFICZNE.

Aby poddać się badaniu, należy się zarejestrować pod numerem telefonu: 58 325 76 02, 58 325 76 05. Fax : 58 325 76 01 (proszę przygotować swój numer PESEL). Wybierając się 10 września 2013r. do paczkowskiego rynku na badanie w mammobusie niezbędny jest dowód osobisty oraz poprzednie badanie mammograficzne. Zachęcamy wszystkie kobiety z Paczkowa i okolic do skorzystania z okazji - zadbaj o swoje zdrowie i zbadaj się!  

Otwórz