Średniowieczny Paczków bawił się na PIKNIKU RYCERSKIM - zobacz zdjęcia!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Średniowieczny Paczków bawił się na PIKNIKU RYCERSKIM - zobacz zdjęcia!

Za nami pierwsza odsłona tegorocznego święta Paczkowa, czyli FESTYNU POGRANICZA, który po raz pierwszy został podzielony na trzy odrębne imprezy. Pierwszą z nich był PIKNIK RYCERSKI, który odbył się na paczkowskich plantach miejskich przy Bramie Nyskiej w niedzielę 30 czerwca.

Impreza nawiązała swoją tematyką do średniowiecznego klimatu Paczkowa i na kilkanaście godzin przeniosła wszystkich jej uczestników do zamierzchłych czasów sprzed kilku stuleci. Sceneria zabytkowego "Polskiego Carcassonne" jest idealnym miejscem do organizacji tego typu przedsięwzięć. W parku zorganizowano też Jarmark Staroci oraz wystawę rzemiosła i rękodzieła, które znakomicie wpisały się w historyczną koncepcję całej imprezy.

Obchody PIKNIKU RYCERSKIEGO rozpoczęła msza święta w monumentalnym gotyckim Kościele Parafialnym Św. Jana Ewangelisty. W tej słynnej świątyni warownej pojawili się w pełni uzbrojeni rycerze z proporcami, a całą liturgię poprowadził w języku łacińskim ks. Edward Henne. Tym samym wojowie, którzy tego dnia odwiedzili Paczków, zgodnie z przedbitewną tradycją rycerską, pojednali się z Bogiem, prosząc o powodzenie swoich działań. 

Po wyjściu z kościoła wszyscy średniowieczni rycerze, rzemieślnicy, mieszczanie, białogłowy, trubadurzy i grajkowie przemaszerowali ulicami zabytkowego centrum Paczkowa, które od niedawna wpisane jest na listę Pomników Historii. Informował o tym baner rozwieszony na murze obronnym w miejscu, w którym mieściło się centrum całej imprezy. Oficjalnego otwarcia PIKNIKU RYCERSKIEGO dokonał Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski,a później na uczestników imprezy czekała moc średniowiecznych atrakcji.

Koncerty muzyki dawnej, prezentacje piastowskich wojów, pokazy walk i pojedynków, turnieje rycerskie, prezentacje średniowiecznych broni, wizyty u rzemieślników sprzed wieków, pokazy i nauka gry na instrumentach pasterskich oraz ciekawe konkursy dla mieszkańców - m.in. o miano najsilniejszego paczkowianina i tytuł "zerwikaptura". Wieczorem pod murami miasta zainscenizowano walną bitwę o Paczków, a po zmroku odbyło się widowisko sceniczne pt. "W świecie starej baśni".

fot. OKiR Paczków

Otwórz