Uwaga! Nadchodzą upały!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Uwaga! Nadchodzą upały!

Wygląda na to, że po kilku pochmurnych tygodniach i częstych deszczach, na Opolszczyznę wreszcie zawitało lato i swoją obecność od razu naznacza wyjątkowo "wysokim C". Już dziś w Paczkowie było wyjątkowo ciepło i słonecznie, a będzie jeszcze cieplej. Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu ostrzega przed upałami, które w dniach od 18 do 20 czerwca mogą wystąpić na terenie naszego województwa.

W całej południowej Polsce przewidywany jest wzrost temperatury maksymalnej - we wtorek 18 czerwca i środę 19 czerwca może osiągnąć poziom od 30 do 33°C. Jeszcze cieplej będzie najprawdopodobniej w czwartek 20 czerwca - tego dnia termometry mogą pokazywać od 32 do 35°C. Warto dodać, że prognozowane najniższe wartości wskazywane przez słupek rtęci wyniosą w tych dniach od 16 do 19°C. Przewidywane upały osiągną pierwszy stopień zagrożenia (w 3-stopniowej skali).

Takie warunki atmosferyczne niosą ze sobą ryzyko udaru słonecznego, uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg oraz znaczący wzrost zagrożenia pożarowego. W związku z tym opolskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zaleca zachowanie szczególnej ostrożności i stosowne przygotowanie się na nadchodzące upały.

Słońce i bezchmurne niebo będą sprzyjać wyjściom na powietrze. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie przebywanie na słońcu i narażanie się na szkodliwe działanie promieni UV ma swoje złe strony. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie ilości wody pitnej, nakrycie głowy i okulary słoneczne. 

Otwórz