O Polsce i Czechach oczami gimnazjalistów

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności O Polsce i Czechach oczami gimnazjalistów

W środę 5 czerwca salę Ośrodka Kultury i Rekreacji opanowali uczniowie paczkowskich szkół, a przede wszystkim podopieczni Gimnazjum Publicznego, którzy z wielkim rozmachem zorganizowali finał projektu edukacyjnego pod nazwą "Lech i Czech dzisiaj". W tym roku młodzież wzięła "na tapetę" dwa kolejne europejskie kraje - Polskę i Czechy.

Początkowo, jak co roku, imprezę planowano na świeżym powietrzu, w Rynku przed gmachem ratusza miejskiego. Niestety, kiepska pogoda skutecznie odstraszyła organizatorów i zmusiła ich do przeniesienia imprezy pod dach. Uczniowie i nauczyciele paczkowskiego Gimnazjum Publicznego oraz członkowie Stowarzyszenia "Więź" przygotowali huczne zakończenie realizowanego w tym roku szkolnym przedsięwzięcia edukacyjnego, które miało na celu przybliżyć młodym paczkowianom historię, kulturę i kulinaria rodem z Polski i Czech. Szereg przygotowanych w ramach projektu zajęć nie tylko integrował naszych gimnazjalistów i młodzież z "Więzi", ale również wydatnie poprawił ich zasób informacji o życiu, tradycjach i obyczajach Czechów i Polaków.

W środowe przedpołudnie gimnazjaliści podzielili się zdobytą wiedzą i doświadczeniami, organizując w sali OKiR-u tematyczne stoiska i bogaty program artystyczny, który podsumował ich kilkutygodniową pracę. Muzyka, tańce, poezja, makiety słynnych zabytków i liczne smakołyki - polsko-czeskich atrakcji nie brakowało. Młodzież rozstawiła kilka stoisk, na których zaprezentowano charakterystyczne obyczaje, tradycje, historię, tematyczne tablice z ciekawostkami związanymi z Polską i Czechami. Nie zabrakło też ręcznie robionych miniatur słynnych zabytków i symboli, np. makiety centrum Paczkowa czy tekturowego modelu zamku w Javorniku.

Licznie zgromadzona publiczność obejrzała też ciekawy program artystyczny. Uczniowie zaprezentowali w nim nie tylko kilka ludowych tańców i sporo piosenek, ale również teatralną inscenizację legendy o Lechu, Czechu i Rusie, która była inspiracją tytułu projektu. Na scenie zorganizowano wokalny przegląd, w którym udział wzięli także podopieczni Stowarzyszenia "Więź". Gościnnie wystąpiły również przedszkolaki i uczniowie szkoły muzycznej, która działa w czeskim Javorniku.
Tradycyjnie nie obyło się też bez małego poczęstunku - wszyscy uczestnicy imprezy mogli skosztować tradycyjnych potraw, charakterystycznych dla polskiej i czeskiej kuchni. Był zatem bigos i barszcz, a także słynne knedliki i "czosnkowa polewka". Wszystkie smakołyki cieszyły się wśród uczestników imprezy sporą popularnością.

Tego typu imprezy w wykonaniu naszych gimnazjalistów są już w naszym mieście swego rodzaju tradycją. W zeszłym roku młodzież przygotowała podobną inicjatywę traktującą o zwyczajach i kulturze Francji i Anglii. Szkoda, że tym razem aura nie była łaskawa i show nie mogło odbyć się w centrum Paczkowa, bo zorganizowane z takim rozmachem show z pewnością przyciągnęłoby na paczkowski rynek sporą publiczność. Jak zwykle twórcom projektu należą się duże brawa, bo przygotowanie tego przedsięwzięcia kosztowało ich z pewnością mnóstwo pracy. Gratulujemy i czekamy na następne odsłony międzynarodowych projektów paczkowskiego Gimnazjum.

Otwórz