Rośnie poziom wód w rzekach

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Rośnie poziom wód w rzekach

Poniedziałkowy komunikat Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu ostrzega, że w ciągu najbliższych kilku godzin stan wód w rzekach wchodzących w skład dorzecza górnej i środkowej Odry przekroczy stany alarmowe.

Na negatywne efekty intensywnych opadów deszczu, które od kilku dni występują na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, nie trzeba było długo czekać - od poniedziałku 3 czerwca do środy 5 czerwca przewiduje się wyraźne wzrosty stanów wody w rzekach dorzecza górnej i środkowej Odry. W ciągu najbliższej doby prognozowane opady deszczu spowodują ponowne wzrosty stanów wody. W sytuacji wystąpienia opadów burzowych, lokalnie w zlewniach Białej Głuchołaskiej, Osobłogi, Ścinawy Niemodlińskiej, Małej Panwi, Stobrawy i Widawy mogą zostać przekroczone stany alarmowe.

Sytuacja jest poważna - komunikat wrocławskiego BPH ostrzega, że w wielu miejscach rzeki przekroczą stany alarmowe, oceniając zagrożenie na trzecim, najwyższym stopniu. Przypominamy, że przekroczenie stanu ostrzegawczego rzek może stwarzać niebezpieczeństwo dla osób przebywających nad brzegami rzek. Zagrożenie to powodować będzie również utrudnienia w prowadzeniu prac w ich korytach. Możliwe są także lokalne podtopienia terenów bezodpływowych i obniżonych.  

Otwórz