Młodzi paczkowianie zdobywali Paczków!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Młodzi paczkowianie zdobywali Paczków!

Wczoraj paczkowskie planty tętniły prawdziwie średniowiecznym życiem. Księżniczka, trubadur, łucznik, kuglarz - to tylko niektóre postaci, które pojawiły się w naszym mieście podczas plenerowej akcji "Paczków: zdobywamy miasto - Pomnik Historii". Przedsięwzięcie zorganizował Zespół Szkół Stowarzyszeniowych z ulicy Kościelnej, a wzięły w nim udział wszystkie gminne placówki oświatowe.

Impreza miała na celu promocję bogatej historii Paczkowa wśród najmłodszych mieszkańców oraz podkreślenie faktu wpisania zabytkowego centrum naszego miasta na prestiżową listę Pomników Historii. W zabawie uczestniczyli uczniowie paczkowskich szkół - każda z nich zgłosiła do akcji swoją 10-osobową reprezentację. Oficjalnego otwarcia zawodów dokonali wspólnie Dyrektor ZSS Alicja Kotrys oraz Zastępca Burmistrza Gminy Paczków Grzegorz Jasiok.

Przed rozpoczęciem rywalizacji uczniowie zostali poddani losowaniu, w efekcie którego zostali przydzieleni do poszczególnych drużyn. Ich zadaniem było wspólne rozwiązywanie różnych konkurencji - ćwiczeń sprawnościowych, zagadek, łamigłówek, zdolności plastycznych i wokalnych - na dziesięciu przygotowanych na terenie miasta tematycznych stanowiskach.

Wśród zadaniowych przystanków znalazło się m.in. francuskie Carcassonne, zamek z uwięzioną księżniczką, stanowisko łucznicze, labirynt, muzyczna wizyta u trubadura, czy sztukmistrzowskie stanowisko średniowiecznego kuglarza. I tak na przykład we wspomnianym zamku, aby przejść do kolejnego stanowiska, uczestnicy musieli odegrać odpowiednią scenkę oraz rozwiązać kilka sprawdzających ich spryt zagadek, tak, by uwolnić strzeżoną przez czarownicę księżniczkę. Z kolei u trubadura dzieciaki miały za zadanie zaśpiewać piosenkę, a na stanowisku łuczniczym trafić z łuku do słomianej tarczy. Na każdym z dziesięciu stanowisk na uczestników czekały inne łamigłówki.  

Atrakcji nie brakowało, a znakomicie przygotowane stanowiska zadaniowe, rozsiane głównie po terenie paczkowskich plant miejskich, budziły spore zainteresowanie przechodniów, którzy często kibicowali uczestnikom zabawy przy wykonywaniu zadań. Rywalizacja była bardzo wyrównana, ale ostatecznie w zespołowej rywalizacji zwycięstwo odniosła drużyna cytrynowa. Drugie miejsce zajęła drużyna żółta, a podium uzupełniła ekipa pomarańczowa. Każdy z członków trzech najlepszych zespołów otrzymał nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Gminy Paczków.
W ramach imprezy odbył się również konkurs plastyczny, w którym uczestniczyło sześciu utalentowanych artystycznie uczniów. Przygotowane przez nich prace zrobiły na jury tak dobre wrażenie, że wszyscy młodzi artyści zostali uznani za zwycięzców i otrzymali równorzędne nagrody rzeczowe.

Pogoda dopisała i impreza udała się znakomicie. Młodzi paczkowianie mieli okazję nie tylko się zintegrować, dobrze pobawić i porywalizować, ale także poznać nieco historii swojej "małej ojczyzny" - Paczkowa. Organizacyjny rozmach tego przedsięwzięcia nie zraża organizatorów, którzy już teraz zapowiadają, że o podobnej imprezie pomyślą też za rok. 

Otwórz