Dzień Flagi i rocznica Konstytucji 3 Maja - wywieśmy biało-czerwone chorągwie!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Dzień Flagi i rocznica Konstytucji 3 Maja - wywieśmy biało-czerwone chorągwie!

Przypominamy, że już w czwartek 2 maja w całej Polsce będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jak zwykle dzień później świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - w tym roku mija dokładnie 222 lata od tego chlubnego wydarzenia. Pamiętajmy, by w tych dniach wywiesić na naszych domach biało-czerwone chorągwie.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce od 2004. Jego podstawowym celem jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. 2 maja jest świętem państwowym, choć ustawowo nie jest dniem wolnym od pracy.
Święto Flagi wprowadzone zostało na podstawie ustawy z dnia 20 lutego 2004 o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Początkowo nazywane było Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu zmieniono jego nazwę na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Oprócz Polski, podobne święta obchodzi się również w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Ukrainie, na Litwie i w Chinach.

O ile Dzień Flagi RP jest dość młodym i wciąż jeszcze niezbyt utartym w świadomości Polaków świętem, to o Narodowym Święcie Trzeciego Maja chyba nikomu nie trzeba przypominać. 3 maja 1791 roku uchwalono Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów - pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788 roku.
Rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe już w 1919 roku. Od 1946 władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a pięć lat później święto to zostało oficjalne zniesione. Przywrócono je do kalendarza świąt państwowych ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.

W ścisłym centrum Paczkowa, na ścianach frontowych budynków wspólnot mieszkaniowych, pojawiły się dziś rano biało-czerwone flagi. Warto jednak, by pojawiły się one również na prywatnych posesjach, zakładach pracy, siedzibach instytucji i firm. Sprawmy wspólnie, by cały Paczków był w tych dniach prawdziwie biało-czerwony!

Otwórz