Paczków rozpoczyna sezon turystyczny - zobacz zdjęcia!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczków rozpoczyna sezon turystyczny - zobacz zdjęcia!

W sobotę 27 kwietnia, na zaproszenie Burmistrza Gminy Paczków Bogdana Wyczałkowskiego, nowo powstałej w naszym mieście firmy turystycznej "TeraTour" oraz paczkowskiego Muzeum Gazownictwa, "Polskie Carcassonne" odwiedziła 25-osobowa grupa przewodników sudeckich i terenowych.

Spotkanie miało na celu zapoczątkowanie tradycji cyklicznych konferencji, których podstawowym celem jest zainteresowanie wykwalifikowanych przewodników turystycznych Paczkowem. Na zaproszenie odpowiedziało 25 osób z kilku dolnośląskich kół przewodnickich Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, m.in. z Lądka Zdroju, Kamiennej Góry, Dzierżoniowa, Ząbkowic Śląskich, Wrocławia i Świdnicy. Konferencję udało się zorganizować dzięki ścisłej współpracy paczkowskich władz samorządowych z firmą turystyczną "TeraTour", która właśnie rozpoczyna swoją działalność i zainicjowała tego typu spotkanie. Podmiot ten będzie zajmować się organizacją zwiedzania Paczkowa i okolic, oferując turystom kilka tematycznych pakietów - więcej informacji wkrótce na stronie internetowej www.zwiedzanie.paczkowa.pl.

Władzom miasta zależy na wyraźnym zaznaczeniu "Polskiego Carcassonne" na turystycznej mapie Polski, a to właśnie środowisko przewodników ma liczną sieć kontaktów i w dużej mierze kształtuje branżę wycieczką po terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Paczkowski samorząd i przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw turystycznych chcą szczególnie zainteresować Paczkowem właśnie przedstawicieli PTTK, tak, aby oprowadzając swoje grupy turystyczne po terenie Dolnego Śląska, nie zapominali oni zajrzeć również do naszego zabytkowego miasteczka.

Podczas zorganizowanej w Muzeum Gazownictwa konferencji zaakcentowano pro-turystyczny charakter Paczkowa. Burmistrz Bogdan Wyczałkowski nie tylko serdecznie zaprosił do częstych odwiedzin naszego miasta, ale opowiedział też o prowadzonych inwestycjach rewitalizacyjnych, nadaniu naszemu miastu statusu Pomnika Historii oraz o planach na przyszłość. Zaprezentowano też poszczególne atrakcje turystyczne oraz dostępną bazę noclogowo-gastronomiczną. Eugeniusz Mazurkiewicz - emerytowany nauczyciel, przewodnik i wielki pasjonat historii Paczkowa - opowiedział swoim kolegom "po fachu" kilka ciekawostek z historii miasta, odpowiadał też na nurtujące ich pytania. Głos zabrali też przedstawiciele instytucji kulturalnych - Maria Głębicka z Ogniska Artystycznego oraz Andrzej Kłoczko z Ośrodka Kultury i Rekreacji - zachęcając do udziału w organizowanych imprezach. 

Przewodnicy mieli okazję nie tylko zwiedzić Paczków i jego największe atrakcje turystyczne, ale również wzięli udział w konferencji, podczas której poznali sporo organizacyjnych szczegółów. Gdzie zaparkować autobus? Gdzie zjeść lub przenocować? W jakich godzinach działa i co oferuje Centrum Informacji Turystycznej? Jak funkcjonuje obecnie paczkowskie Muzeum Gazownictwa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań z pewnością pomogą organizatorom wycieczek zaplanować wizyty w naszym mieście.

Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali bezpłatne materiały promocyjne na temat Paczkowa. Zwiedzili Muzeum Gazownictwa, paczkowski ratusz, parafialny kościół warowny, starówkę, Dom Kata, weszli też na budowaną właśnie ścieżkę spacerową po murach. Na gości z Dolnego Śląska czekała też na plantach ciekawa niespodzianka - uzbrojeni po zęby rycerze na koniach, którzy zaprezentowali krótki pokaz średniowiecznych walk. 

Otwórz