22 kwietnia koniec telewizji analogowej - teraz tylko sygnał cyfrowy!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności 22 kwietnia koniec telewizji analogowej - teraz tylko sygnał cyfrowy!

Już za kilka dni - w poniedziałek 22 kwietnia - na terenie Opolszczyzny zostanie wyłączony naziemny sygnał telewizji analogowej. Zastąpi go naziemna cyfrówka. Co to oznacza w praktyce?

Zmiany dotyczyć będą osób, które do tej pory odbierały kilka programów za pomocą zwykłej anteny (np. zamontowanej na dachu). Każdy, kto korzysta z anteny satelitarnej albo telewizji kablowej, nie odczuje różnicy. Dokładnie 22 kwietnia 2013 roku na obszarze rezerwacyjnym Opole/Chrzelice nastąpi wyłączenie naziemnej telewizji analogowej i zastąpienie jej sygnałem cyfrowym. Oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu oraz znacznie większą ofertę programową.

Nic nie zmienia się dla widzów korzystających z platform cyfrowych (Cyfrowego Polsatu, Telewizji N, Cyfry+), które już od lat nadają wykorzystując sygnał cyfrowy przez satelitę. Zmiany nie obejmą również osób korzystających z telewizji kablowych, które wciąż mogą nadawać równolegle sygnał analogowy i cyfrowy.

Jeśli do tej pory odbierałeś programy ze zwykłej anteny, to po wyłączeniu nadajników analogowych nie będziesz mógł oglądać telewizji. Aby móc odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej potrzebna jest - tak jak dotychczas - antena naziemna oraz nowoczesny telewizor cyfrowy, który z pomocą fabrycznie wbudowanego tunera DVB-T, przetworzy sygnał MPEG-4. Najnowsze telewizory LCD (tzw. "płaskie"), kupione w ostatnich kilku latach, w znakomitej większości są już przystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.
Jeśli twój telewizor nie posiada wspomnianego tunera i nie planujesz kupna nowego odbiornika, powinieneś wyposażyć go w zewnętrzny dekoder DVB-T MPEG-4 w formie przystawki podłączonej do telewizora. Są one dostępne w każdym sklepie ze sprzętem RTV, a ich cena oscyluje około 100-200 złotych.

Naziemna telewizja cyfrowa nadaje na Opolszczyźnie już od kwietnia 2011 roku. Obecnie programy analogowe i cyfrowe są jeszcze nadawane równolegle, ale od 22 kwietnia 2013 roku działać będzie jedynie telewizja cyfrowa. W jej ramach działają trzy multipleksy DVB-T, czyli pakiety programów telewizyjnych, radiowych i dodatkowych usług jednocześnie transmitowanych cyfrowo do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości. Dwa multipleksy (MUX-1 oraz MUX-2) obejmują zasięgiem całe województwo opolskie, a trzeci multipleks (MUX-3) dostępny jest obecnie w środkowej części naszego regionu, ale do końca lipca 2013 roku powinien objąć całą Opolszczyznę. 

W ramach pierwszego multipleksu (MUX-1) nadawane są kanały Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2, TVP Info) oraz cztery stacje wyłonione w konkursie (Eska TV, ATM Rozrywka TV, TTV, Polo TV). Drugi multipleks (MUX-2) przeznaczony jest dla TVN, Polsatu, TV4 i TV Puls, które - obok kanału podstawowego - mogą zamieścić także swój drugi kanał. Trzeci multipleks (MUX-3) poświęcony jest w całości kanałom tematycznym Telewizji Polskiej.

Trzeba pamiętać, że do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nie trzeba podpisywać żadnych umów czy płacić kilkuset złotych za sprzęt i instalację. Tę niewiedzę wykorzystują akwizytorzy, którzy pukają do naszych drzwi proponując do sprzedaży sprzęt, który nie spełnia wymagań i tym samym uniemożliwia odbiór telewizji cyfrowej. Warto zatem skorzystać z usług zaufanych specjalistów i pewnych punktów sprzedaży. 

Fachową pomoc w temacie telewizji cyfrowej uzyskać można pod numerem bezpłatnej infolinii 800 007 788 oraz na stronie internetowej www.cyfryzacja.gov.pl. Informacji udziela też Urząd Miejski w Paczkowie pod numerem tel. 77 431 67 91. 

Otwórz