Paczkowianie jadą bić Gitarowy Rekord Guinnessa - dołącz i Ty!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczkowianie jadą bić Gitarowy Rekord Guinnessa - dołącz i Ty!

Masz gitarę? Umiesz na niej grać? Chcesz zostać uczestnikiem bicia niesamowitego gitarowego rekordu? Zgłoś się koniecznie do Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie, który organizuje wspólny wyjazd do Wrocławia na tegoroczną próbę pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa.

Wydarzenie to jest od kilku lat stałym elementem organizowanego w stolicy Dolnego Śląska THANKS JIMI FESTIVAL, poświęconego twórczości Jimi'ego Hendrixa. W tym roku setki gitarzystów spotkają się na wrocławskim rynku w środę 1 maja 2013 roku.

Na czym polega bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa? Uczestnicy tego przedsięwzięcia spotykają się w samym sercu Wrocławia, by wspólnie zagrać legendarny przebój Jimi'ego Hendrixa "Hey Joe". Kompozycja ta jest podstawowym utworem - to właśnie ilość grających jednocześnie tę piosenkę gitarzystów liczona jest do kolejnych Gitarowych Rekordów Guinnessa.

Historia tej gitarowej inicjatywy sięga 1997 roku. Pomysłodawcą pierwszej próby bicia rekordu był Leszek Cichoński, który podczas warsztatów Blues Express '97 zebrał na scenie siedemnastu gitarzystów grających "Hey Joe". Później impreza zaczęła nabierać coraz większego rozmachu. 10 maja 2003 przebój Hendrixa zagrano wspólnie na 588 gitarach. Z roku na rok suma ta sukcesywnie rosła - w 2004 roku utwór zagrano na 916 gitarach, w 2005 było ich już 1201, a rok później na wrocławskim rynku zagrało już 1581 gitarzystów. To właśnie ten wynik został po raz pierwszy zapisany w oficjalnej Księdze Rekordów Guinnessa. W 2006 roku rekord został poprawiony - we Wrocławiu rozbrzmiało wówczas 1881 gitar. Kolejna edycja znów poprawiła frekwencję - w 2008 roku wyniosła ona 1951 osób.
Rewelacyjny wynik udało się osiągnąć w 2009 roku - wówczas 6346 gitar skutecznie wyśrubowało rekord na dwa lata. Obecny rekord udało się ustanowić w 2012 roku, kiedy to na rynku we Wrocławiu "Hey Joe"  zagrano na... 7273 gitarach! Główną gwiazdą dnia był wówczas legendarny gitarzysta basowy Marcus Miller, który niejako dyrygował tą największą na świecie gitarową orkiestrą. Czy w tym roku rekord znów zostanie pobity? Czas pokaże. 

Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników muzyki, talentu Jimi'ego Hendrixa i gitarowego grania na wrocławski rynek. Weźcie gitary, namówcie znajomych, nauczcie się kilku prostych akordów "Hey Joe" i jedźcie do Wrocławia wspomóc kolejną próbę pobicia tego niezwykłego rekordu! Zapisy na wspólny wyjazd z Paczkowa przyjmowane są w biurze Ośrodka Kultury i Rekreacji (ul. Wojska Polskiego 27, tel. 77 431 62 32). Koszt uczestnictwa to tylko 10 zł.

Więcej informacji o Gitarowym Rekordzie Guinnessa, zdjęcia, listy uczestników poprzednich edycji oraz filmiki instruktażowe można znaleźć na stronie internetowej www.heyjoe.pl.

Otwórz