Otwarcie powiatowego magazynu przeciwpowodziowego

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Otwarcie powiatowego magazynu przeciwpowodziowego

W piątek 15 marca w Paczkowie odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego powiatowego magazynu sprzętu przeciwpowodziowego, w którym zgromadzone zostały urządzenia i przedmioty niezbędne w działaniach związanych z likwidacją powodziowych skutków na terenie powiatu nyskiego.

Magazyn zorganizowano na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej Państwowej Straży Pożarnej w Paczkowie przy ulicy Jagiellońskiej. Oficjalne przekazanie sprzętów nastąpiło w połowie lutego. Władze powiatowe dostarczyły na miejsce sprzęt o łącznej wartości prawie 600 tys. zł. W magazynie znalazł się profesjonalny i bardzo nowoczesny sprzęt, które pomoże walczyć z efektami ewentualnych powodzi.

Dziś odbyło się oficjalne otwarcie magazynu. W uroczystości wziął udział m.in. Wiceminister Spraw Wewnętrznych Stanisław Rakoczy, Starosta Powiatu Nyskiego Adam Fujarczuk oraz Karol Stępień - Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. Nie zabrakło też przedstawicieli władz powiatowych, sejmiku wojewódzkiego, wszystkich należących do powiatu nyskiego gmin, a przede wszystkim strażaków, którzy w głównej mierze korzystać będą z zasobów magazynu.

- Teren powiatu nyskiego jest podatny na zagrożenia powodziowe. Bliskość gór i spora liczba rzek czy potoków sprawia, że jesteśmy miejscem wręcz newralgicznym. Mamy już spore doświadczenia z 1997 i 2009 roku, kiedy to w największej mierze ucierpiała wieś Dziewiętlice. Magazyn jest zatem niezwykle istotnym elementem systemu przeciwpowodziowego. Strażakom i mieszkańcom powiatu nyskiego życzę, by zgromadzony tu sprzęt służył niezawodnie, ale również by konieczności jego użycia było u nas jak najmniej. - powiedział podczas otwarcia Starosta Adam Fujarczuk.

Wśród zgromadzonych w Paczkowie sprzętów znalazła się łódź ratunkowa, przewoźna motopompa wysokiej wydajności, 10 sztuk osuszaczy, zestaw oświetleniowy, dwa agregaty prądotwórcze, 3 komplety osobistego wyposażenia płetwonurka, centrala oraz kabloliny do łączności przewodowej, pneumatyczny namiot ewakuacyjny oraz 40 kompletów przenośnego systemu zapór przeciwpowodziowych.

Środki na organizację magazynu Powiat Nyski pozyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Zakup wyposażenia magazynu przeciwpowodziowego wymagał przeprowadzenia procedury przetargowej, którą rozstrzygnięto pod koniec grudnia 2012 roku. 

Otwórz