Dzień Kobiet i urodziny Paczkowa!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Dzień Kobiet i urodziny Paczkowa!

Dziś 8 marca, czyli Dzień Kobiet. Z tej okazji życzymy Paniom - szczególnie paczkowiankom - wszystkiego co najlepsze! Z pewnością jednak nie każdy wie, że tego dnia swoje "święto" ma też Paczków. Dziś obchodzimy 759. urodziny Naszego Miasta!

To właśnie 8 marca 1254 roku biskup wrocławski Tomasz I wydał zgodę na lokację nowego grodu. Swoją nazwę miasto wzięło od wsi Paczków, którą odtąd nazywano Starym Paczkowem. Panowanie nad nowo powstałą miejscowością biskup powierzył swoim kasztelanom - Heinrichowi i Wilhelmowi. Nowy gród otrzymał prawa miejskie, wśród nich na przykład prawo połowu ryb na Nysie i Kamienieckim Potoku oraz zwolnienie z małej dziesięciny.

Paczków szybko stał się nie tylko miejscem targowym, ale i obronnym. Od samego początku był grodem warownym, który miał za zadanie chronić południowo-zachodniej granicy księstwa biskupiego. Ze względu na charakter miasta, prawdopodobnie już na samym początku jego istnienia zostało ono ufortyfikowane i to podwójnymi murami. Jeden z tych murowanych pierścieni zachował się do dziś i to właśnie jemu nasze miasto zawdzięcza porównanie do słynnego francuskiego Carcassonne. 

8 marca w Paczkowie to zatem powód do podwójnego świętowania!

Otwórz