Rolniku! Uważaj na fałszywą korespondencję!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Rolniku! Uważaj na fałszywą korespondencję!

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa docierają informacje, że rolnicy z różnych regionów Polski otrzymują pisma opatrzone logotypem łudząco podobnym do logotypu ARiMR, w których anonimowy autor zachęca do wpłacania pieniędzy na podany numer konta bankowego, w celu otrzymania dopłat bezpośrednich. Agencja ostrzega - to oszustwo!

Nieznany do tej pory nadawca reklamuje to pismo jako "zaproszenie", które jest "najkrótszą drogą do otrzymania dotacji bezpośredniej". Dalej wskazuje, że korzystając z tej propozycji rolnik zapewni sobie "spokój, relaks i beztroski sen" i dołącza blankiet przekazu pocztowego z sumą do wpłaty 246 zł., z tytułem przelewu: "opłata za wniosek". Anonimowy autor nie precyzuje jednak na czym ma polegać skorzystanie z jego propozycji. Używa pojęcia bardzo nieprecyzyjnego, mogącego wskazywać np., że trzeba zapłacić za samo dostarczenie wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich, a przecież taki wniosek rolnik otrzymuje bez żadnych opłat. Przesłanie wypełnionego przez rolnika wniosku do Agencji, czy to w formie papierowej czy elektronicznej, także jest bezpłatne.

W związku z zaistniałą sytuacją Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zamieściła na swojej stronie internetowej stosowne oświadczanie oraz apel do rolników o zignorowanie wspomnianej fałszywej korespondecji. ARiMR nie prowadzi odpłatnej działalności polegającej na przygotowaniu wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich, czy jakiegokolwiek innego rodzaju wsparcia finansowego. Wysyłanie pism do wielu rolników, na których umieszczono nazwę "ARMiR" łudząco podobną do właściwego skrótu ARiMR (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) oraz znak graficzny bardzo podobny do prawdziwego logo Agencji, wskazuje, że może to być oszustwo zaplanowane na szeroka skalę.

Agencja przestrzega przed korzystaniem z ofert, w których brak podpisu czy jakichkolwiek danych kontaktowych, a ich przekaz jest bardzo niejasny. Dokumenty te z pewnością nie pochodzą od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W przypadku otrzymania takich ofert ARiMR zachęca do kontaktowania się ze swoimi placówkami, w celu potwierdzenia pochodzenia pisma. W przypadku podejrzenia, że chodzi o oszustwo wyłudzenia, należy przekazać sprawę do organów ścigania. 

Otwórz